Quantcast
Channel: We will be back soon ...
Viewing all 120 articles
Browse latest View live

Maailma salajane ropp loomus

$
0
0
Trollipeatus, hall sügise keskpäev, tuul puhub lehti tänavalt rohumaa peale, inimesed ootavad. Ühel väikesel poisil, nii kümne-kaheteist aastasel, on ranits seljas ja suusamüts peas. Mütsil on kala luukere ja hoogsalt vonkleva šrihtiga "FISHBONE".

"Fishboner!"Äreva pilguga vanem mees kummardab poisile näkku: "See peab olema "fishboner"!" Nägu tõmbub tundeväreluses krimpsu. Ta on pigem korralikult riides, habe aetud, silmad natuke aukus, väikesed kotid seal all.

"Selliseid asju on kõikjal. Nad ei ei taha öelda, mis nad on. Aga vaata ringi, ja sa saad aru, et see on tõesti nii! Miks nad teevad nii?" Poisil on ebamugav, ta ei tea, mida öelda, pobiseb midagi. Ka mees ajab ennast uuesti sirgu, torkab käed taskusse ja tunneb end piinlikult. Tema teadmine, selle mõistmatus rõhub teda. Tuleb troll, poiss läheb peale, mees jääb peatusse. Poiss silmitseb teda veel mõned hetked, kuni masin ära sõidab. Siis jäävad vaid paneelmajad ja ta enese peegeldus aknaklaasil.

"Eesti keeles oleks siis "kala kõvakas"," mõtleb poiss ja naeratab oma peegelpildile. Mõte valmistab talle nalja.

Sellest, kuidas cool ei tähenda mitte alati külma

$
0
0

Miks me ei võiks teisi inimesi kohelda sama hästi, nagu kõige armsamaid asju majapidamises? Meil kõigil on omad veidrused ja mälestused - nii head kui halvad, seotud materiaalsega, mis meid ümbritseb. Tekkiva trendi - taaskasutuse - mustri järgi võiks ka inimestega sarnaselt ümber käia. Kui sa suudad kellegi korda jätta(!) pärast tema "kasutamist", siis võiks ta laia maailma saata sama väärtuslikuna kui antiiksed ehted ja nõud, nagu briljandid, kullakirstud. Või rehad, lilleseemned, aedviljad, riided. Mis iganes üks inimene suudaks olla - kui ta töötab, peab tal olema kasutusala. Ära viska prügikasti ei inimest ega natuke katkist asja - nendest paljudel on potentsiaali olla midagi enamat. Kutsun üles parastamise ja vingumise asemel parandama.

Mind ajendas seda mõtet lahti kirjutama vestlus purjus Märt Belkiniga, milles jõudsime otsaga radikaalse elustilistika mõjust inimsuhetele. Noh, oli jaaniöö ja kui ma muidu oma tundeid vaka all ei suuda hoida, siis tol ööl tegin seda veel vähem. Rääkisime ühisest tuttavast, kelle suhtes on mul üsna sügav sümpaatia. Ma tean küll, et saaksin iga mehe tegema seda, mida iganes ma tahan, aga seda tüüpi on võimatu kuskil isegi trehvata. No ja otse loomulikult pakub ta mulle sedavõrd rohkemgi huvi, sest kättesaadavus mõjub alati kuidagi odavalt ja väheisutavalt. Kuid arvestes mu mentaalseid kalduvusi võid isegi järeldada, millise fantastika ma kellegi ümber luua suudan, kui ma temaga reaalselt eriti kokku ei puutu. Mul võib olla küll vähe teadmisi ja ehk ka võimalusi oma teadmisi suurendada (missioon võimatu), kuid seda toestavaks (ja ka teisest küljest õõnestavaks) omaduseks on mu visadus mitte end peatada takistustest, mida terve mõistus loeks lõpetatud peatükiks, kui info ammutamine võimatuks osutub. See on siis selge, eksole, sealt kus normaalne inimene lõpetab, sealt lähen mina edasi, sest lihtsalt selline tunne on, et võiks. Ja peamiseks tundeks on muidugi: ma tean, et seal on veel nii palju rohkem, kui välja paistab. Ma ei lase end lollitada näilisest saiapurust, kui öeldakse, et sai on otsas. Ära aja sitta, ma uurin ise välja, kuidas seda saia tehakse ja siis ma söön seda rosinasaia nii palju kui vähegi tahan.



No see siin on ilmekas näide sellest, kuidas saab teha ükskõik, mida tahad ja näha suht stiilne ja väärikas välja. You may like or you may not like it, but it works - selline on skeem. Selle osa, mida sa tahad meeldivaks teha, teed sa ise (sest sa ju tead, right, värke, mis sulle meeldivad). Teistele end meeldivaks teha on muidugi ainult ettevõtmise küsimus. Cool on mask, aga ka kõik muud maskid on lihtsalt üks sotsiaalne teater, mida me nimetame eluks. Ma ei tea, minu meelest ei ole sellel elamisel muud sidusamat seost kui kunst, sest kõik, ükskõik mis kategoorias, on ju eneseväljendus. Mu ema näiteks on Ropka sotsiaalosakonnas vanurite koordinaator. Seal ta peab mängima seda rolli, kus ta täidab hästi palju mõttetuid pabereid ja tegema nägu, nagu see on kõik väga tähtis. Siis mängitakse mängu "oleme nüüd mõistlikud", kuigi tegelt kõik teavad, et sotsiaaltöö kui selline on siiski pigem mingi tungiv vajadus olla kohustatud teisi inimesi aitama. Paberitöö tuli meile lihtsalt riigiga kaasa. Sellele läheb ilgelt palju aega ja protsentuaalselt aitab ankeetide täitmise protsess ehk.. 25%? Inimese reaalne töö on töö, mida ta teeb oma kehaga millegi heaks, mis on abivajajale kasulik. See on sotsiaalse töö põhikonks: füüsiline pingutus. Aga ma ei lasku praegu jälle sellesse arutellu, milles ma väljendan seda, et kirjandus on jumala mõttetu.

Enamus asju on niikuinii jumala mõttetud, aga kõigile on midagi, mis tal jumala kõvaks ajab, niiet valikuvaritantide assortiil iseenesest on jumet. Palju variante on parem kui väga vähe variante - kapitalism ikkagi! Võtkem omaks, kasutagem ära, tõlgendades oma kaasasündinud moraalikalkulaatoriga. Ja siin on samamoodi inimestel valik, kuidas nad on ressursse rakendavad. Hukkamõist on nii isiklik asi, et sellega peab hukkamõistja küll ise hakkama saama. Kui oskad soovitada, kuidas teha paremini (jäädes sealjuures viisakaks!!) siis ma loodan, et võiks olla mingitlaadi inimarmastuse seos. Aga no kui üldse ei meeldi, väkväk, siis lihtsalt mind your own business, aga ära kuse teise töö peale.

Vahel tundub mulle, et mul on nii palju maailmaparandajavõimeid, et ma võiks ükskõik, kus kohas olla ja ükskõik, misasja teha. Aga on kaks kategooriat: mõtted ja tunded. Miks see maailmakorrastamine üldse nii lihtne pole ongi ju tingitud tõsiasjast, et inimestel pole on/off nuppe enda reguleerimiseks mõtlemise/tundmise lainele. Üks on alati teisest mõjutatud ning see on maailma kõige inimlikum fakt. Aga mina ei arva, et see on märk lootusetusest vaid märk paljude huvitavate ülesannete lahendamiseks. Kui midagi on vussis, siis tuleb vist ennekõik üritada end maha rahustada, sest emotsioon on esimene segaja mõtlemisel. Selleks on mitmeid mooduseid: jood täis, tõmbad ninna, suitsetad jne. Ühesõnaga seedid selle tunde ära, tuled sellest läbi, ja siis hakkad mõtlema lahendusi, kuidas olukorda parandada. Jäta selleks ajaks oma tunded nii eemale kui saad ja kasuta oma mõistust, mis on absoluutselt leiutamisvõimeline. Ole mini-insener oma elu hammasratastikus.

TOO COOL FOR SCHOOL TÜÜPI INIMESED

Nendega on natuke keerulisemad skeemid. Nende on/off nupud töötavad veel vähem kui tavainimese omad. Sellespärast läheb nende puhul käiku individuaalne lähenemine ja siinkohal saan jätkuvast rääkida ainult oma isiklikest kogemusest ja eripäradest lähtuvalt. Seega tulles tagasi isiku juurde, kellest rääkisime Belkiniga, pole miski veel õnnestunud. Belkin ütles mulle, et ma olen liiga cool. Ja siis ma hakkasin mõtlema, et mis see liiga cool veel tähendama peaks. See on: väljapeetult jäine, stiilne, mitte päris lollakas, knows how to handle itself vms. Ja kui mina olen too cool, siis see tähedab, et inimesed pigem pelgavad seda, kuigi olen alati arvanud, et see peaks olema miski, mis tüüpidele ligi tõmbab. Aga liiga cool jätab ehk hoopis mulje, et tegu on bitchiga, kes teab, kuidas riides käia ja mida öelda, aga kelle lähedale saada on pea võimatu. See kehtib eriti minu kohta, aga vaga vesi, sügav põhi eksole. Minu roll siin elus on mängida cooli nii pohuilt kui võimalik. Et endal oleks mugav ja teistel ka mitte liiga ebamugav. Sest god knows I can hardly handle myself ja ma ei saa loota, et teised suudaksid mind sellisena välja kannata nagu ma päriselt olen (vaata juba neid feissi positusigi). Pigem tahaksin seda võtta kui ürgset hipivärki, kus asjad liiguvad loomulikult ja inimesed, mina ise ka, on hästi hästi rahulikud. Mulle meeldib rahu, sain hiljuti maitse suhu ja olen peaaegu täiesti softiks muutumas. Ma joon päevas mitu liitrit piparmünditeed (mida ka kõigil teha soovitan), võtan antideprekaid ja mis kõige parem - mu töö on mu kirg. Ma täiega rahunen maha, aga pingeid ikka tekib. Kõigil tekivad ja igal pool, kogu aeg on võimalus. Kõike päris vältida ei saa, aga ma mainisin juba, kuidas nendest üle saada. Niiet tegelikult, poisid, pole asi nii hull midagi. Mulle meeldiks teiega väga palju rohkem kokku saada (eriti kui poisse on rohkem) ja ma olen ikka päris taltsas, isegi häbelik tüdruk tegelikult ja viimasel ajal on mul ikka aina enam võimatu seda varjata, sest inimesed on minu vastu nii nii head, et ma ei pea üldse nii palju mõrd olema. Ma ei taha enam välja mõelda, mis kõik-kelleski-olla-võiks, ma tahan päriselt teada ja kohtuda ja kallistada. Inimesed, me oleme headust väärt!

Aga et see kõik liiga naiivne ei tunduks tuleb natuke eesriiet kergitada ja järjekordselt viidata psühholoogilistele alustaladele, sest inimsuhetes on see vältimatu. Ema- ja isafiguurid inimese kujunemisjärgus pole temaatika, mida saaks kuidagi alahinnata, seega naistel, kes meeste tähelepanu eriti naudivad, on ilmselgelt isa-armastuse puudujääke. Kogemus kinnitab vähemalt isiklikul tasandil sellist loogikat täielikult. Muidugi on see alateadlik ja jõuab alles tagantjärele kohale, aga see toimib ka välispidiselt. Olen tähendanud, et mida vanemaks ma saan, seda enam mehed mulle tähelepanu pööravad. Ja mitte iga kord ei otsi ma seda ise. Näiteks kui ma hiljuti hääletasin, siis sain ma kõige pikema otsa sõidetud mehega, kes oli umbes mu vanaisa vanune (midagi üle 60) ja iroonilisel kombel pläras ta terve sõidu sellest, kuidas ma oma elu elama peaks. Et suitsetamine tuleb maha jätta ja siis kui sul mees ja lapsed on, siis ei tohi töönarkomaan olla ja üks ega teine pool ei tohi suhtes domineerida jne. Ma hoidsin paljude teemade ajal heaga suu kinni, sest mul oli vaja oma sihtpunkti jõuda, aga see järjekordselt kinnitab tõsiasja, et puudujääk kompenseerib end ise (karmaseadus). Nii et sama paratamatu, kui see, et mu isa kunagi kodus polnud (mehelik eneseuhkus ei ole argument oma tütre unarusse jätmiseks ja talle "parima elu pakkumiseks" raha teenimine on ettekääne temaga mitte tegelemiseks) on ka see, et puudulik armastus tuleb mu ellu teisi radupidi. Ma ei süüdista teda enam ammu ta tegematajätmistes, sest ma näen asju ka tema seisukohast, ent elu läheb oma rada ja emotsioonide inerts on inimesest kohati tõesti täiesti sõltumatu. Sellega tuleb lihtsalt leppida, aga kindlasti mitte ei tohiks saadavat tähelepanu kuritarvitada, kuigi see piir on üsna hämar. Raha, selles aspektis, on oma mõjuvõimu moraalselt täiesti kaotanud, sest ma küll ei leia, et kui mees, kes mind armastab, mulle lihtsalt selle pärast raha annab, et ma olemas olen ja kirglikult oma asjaga tegelen (ma EI PEA SILMAS SEKSI), siis ma küll ei näe mingit põhjust, miks ta ei võiks mu hädist luuletajaelu toetada. In fact ma isegi natuke eeldan, et ta seda teeks, sest mis kuradi põhjusel ma pole seda ära teeninud? See et ühiskond mind ei aktsepteeri, ei tähenda, et mu lähedased seda tegema ei peaks. Hell yea ma kavatsen elus olla ja teha seda, mis mul on vaja, et ellu jäädagi. Ja mulle meeldivad need inimesed kellega ma suhtlen, sest ma ei suhtle nendega, kes mulle ei meeldi. Vastuolu puudub. Probleemi pole, on ainult lahendus.

Nägus noor mees

$
0
0



See on selline kontrastidele üles ehitatud värk, sellele tuli midagi saateks ka kirjutada nii et:

Aleksander Rostov on nägus noor mees, muuseas ka kunstnik. Võib märgata, et tüüp joonistab tihti väändunud ja vigaseid kehasid. Ja roboteid. Kuraator ütleks, et kunstnik otsib võikast esteetilist väärtust. Triptühhonis on tehniline kontrast maali ja graafika vahel; sisuline kontrast esteetilses kujundis (lihav (meeskeha) vs anorektiline (naiskeha)); ning formaalne kontrast vormireeglite ja ekspressiivse käekirja näol, ehk siis – tublilt joonistatud värk on suvaliselt üksteise peale kleebitud. Esindatud on ka vabakäe joonistus ning sirkli-joonestus vahekord, kui sa sellest niimoodi mõelda tahad. Vabakäe joone lahtisus, sirklijoone kliinilisus, trükirastri mehaanilisus, kui soovite.
Rostov on muuseas pihta pannud ka ema pööningule eksiili pagenud kaaskunstniku Jüri Saksa taiestes tihti figureeriva musta ruudu kui isikustruktuuri allegooria. Get it, sest inimene on oma pea sees nagu asjadest ja seostest koosnev konstrukt, nagu ruut on nurkade vahele tõmmatud joontest (seostest, noh).

Kriitilist kriitikat pärgadega pärjatule

$
0
0
REIN RAUD. REKONSTRUKTSIOON. Mustvalge, Tallinn, 2012. 264 lk.
Arvustus on ilmunud originaalkujul Vikerkaares.

On ju olemas selline asi nagu homogeniseeritud piim? Seal on rasvamolekulid sellisteks lühemateks juppideks lõigatud, et nad muu piimaga hästi segamini läheks, et oleks kergem pakendamisel hoida ühtlast rasvaprotsenti, ja ma ei tea, võib-olla see teeb seedimise ka kuidagi ladusamaks. Rein Raua auhinnaline romaan on umbes niimoodi kirjutatud. Lause on lihtne, sõna lühike, stiiliks on “minavormis minevikujutustus”. Need, kes eelistavad lugu stiilile, ütlevad selliste kohta “stiil ei jää ette”. See jääb mulle ette, see ettejäämatu stiil. See jääb ka romaani enese ideele ette. Nimelt, kui teos üritab muude asjade hulgas sulle mõista anda, et parem on elada maailmas kui end ära tappa, siis peaks ka see maailm ise midagi olema. Nii et tunduks, et on vahet. Tekst moodustab terviku, suletud maailma, atmosfääriga on loole võimalik anda seesmist esteetilist väärtust, mis mõjutab lugeja osavõtlikkust ning otsuseid seal kujutatud sündmuste suhtes. Kui inimene kirjutab ülipoeetilise luuletuse enesetapust ja maailma raskusest, siis paneb see ütlema – vaata kui ilus on, see ei peaks ju mitte olemata olema. Teistviisi jälle, kui kirjutatakse kellegi igapäevastest toimetustest viisil, kus tundub, et inimene on neist võõrandunud, et teda ei huvita see, mida ta teeb, ega miski muugi liialt, tekib õigustatud küsimus: miks ta teeb seda ja miks ma peaks selle kohta teada tahtma?

Raamatu dialoogid üritavad jäljendada tänapäevast kõnekeelt – ning ehkki inimkõne edasiandmine sellisena, nagu ta päriselt on, oleks kaunikesti loetamatu või arusaamatu ning ilukirjandus on juba oma olemuse poolest kompressioon ja viide, paneb “Rekonstruktsioonis” nihe selle vahel, kuidas asjad tõepoolest on ja kuidas neid esitatakse, dialoogi enamasti ebaehtsana mõjuma. Vaid ühes või paaris kohas on tunne, nagu stseen tegelikult juhtuks ja sõnu tõepoolest öeldaks. Parim tõdemus, milleni antud raamatut lugedes jõudsin, on see, et Mats Traadi “Üksi rändan” on tegelikult jumala hästi kirjutatud. Võib muidugi väita, et “Rekonstruktsioon” on kontseptuaalne romaan, mille kontseptsioon on, et see on minategelase kirjutatud, ehk siis – Raud on meelega kirjutanud justkui inimene, kes ei oska tegelikult raamatut kirjutada.

“Rekonstruktsioon” on lugu ühest aeglaselt surevast mehest, vähihaigest Enn Padrikust, kes uurib oma viis aastat tagasi religioosses massisuitsiidis hukka saanud tütre surmani viinud asjaolusid. Selgub, et tütar Anni oli Pariisis õppides kirjutanud uurimistööd prostituutidest, veetnud nendega koos aega ning ühel päeval leidsid purjus prostituudid, et ta ikka ei saa aru, mis elu see on, kui ta seda ainult kõrvalt vaatab. Anni soostus end prostituudiks rõivastama ja tänavale minema. Seal sattus ta kohemaid mingi eri rämeda kliendi otsa ning tema peal tarvitati seksuaalset vägivalda. Antud kogemus pani Anni pettuma sotsioloogias, poliitikas ja filosoofias ning tekitas tas tunde, et igasugused maailmaparandamise katsed on naeruväärsed ja abitud. Hiljem naasis Anni Eestisse ning hakkas mööda esoteerikakallakuga ökotalusid hulkuma. Ühes sellises kohtus ta Androidiga, üksikuvõitu gootiliku karakteriga, kelle kohalolek oli tähelepanuväärselt võimas, ning keda tajuti teatud ringkondades autoriteedina. Android jutlustas “vabastavat hüpet tundmatusse” ja “endakssaamist tõelise teo läbi”. Anni ja Androidi vahel toimus tahete võitlus, mille Android kaotas ja lahkus, ent Anni oli Androidi ideoloogia mingis tõlgenduses omaks võtnud. Käputäis inimesi jäi new-age-talusse ka talveks, nad hakkasid maailma ajaloost kokku varastatud riitusi jäljendama, saades üheks oma teadvuse madalamate tasemetega, ning lõpetasid selle kuuekuise riituse kollektiivse enesetapuga vingu, tule ning mürgi abil. Jutustus jõuab meieni läbi mitmete erinevate vaatenurkade.

Enn leiab, et kogu tema elukäik, kui selle jooksul aset leidnud kaks suurt katastroofi välja arvata – tütre surm ja teade surmavast vähktõvest –, ei ole kandnud mingit sügavamat mõtet. Ning et ta on sellega sellisena üsna rahul ka. Juba raamatu alguses deklareerib Enn Padrik, et ei ole nii, et kõik inimesed on erilised – täiesti tavalised on! Ja jätkab siis, et selles ei ole tema meelest midagi halba. See on väga leige suhtumine inimesesse, see üldistab üle, nagu Spinoza filosoofia: “Elu on suremine, vahepeal juhtuvad asjad, aga lõpuks on surm ikka üle kõige.” See jätab ütlemata, ei pööra tähelepanu asjadele, mis inimese jaoks võiks tähtsad olla, see mõistab vaid kaotust. Olgugi et Enn Padrik on midagi muud kui Rein Raud, on siin ometi mu meelest käest lastud võimalus tõesti midagi erilisuse ja tavalisuse populaarsete kategooriate kohta öelda. Inimene on selline koht, kus universaalne ja partikulaarne langevad kokku. Ja erilisus ei ole kvaliteedikategooria, ehkki ta on olemas, ta tekib asjade võrdluses, kindlas olukorras ja paigas, nagu on õlekarva juuksed erilised kogu maailma lõikes ja kirjaoskus on eriline läinud sajandi alguse Venemaal. On olemas halvasti tehtud erilist (värdjas), ja on ka hästi tehtud tavalist (mis oleks siis viga, kui kõik oleksid sellised!). Rein Raua, kes ei ole maiste mõõdupuude järgi siiski mitte tavaline, vaid kõrgestisündinu, kujutlus “tavalisest inimesest” – see solvab mu meelest tavalist, nagu ta raamat solvab ülepea paljut, nii et loodetavasti ei solvu keegi, kui ma teda veidi vastu solvan, seda enam et kiitust on talle juba kuhjaga jagatud. Igatahes, siia vahele passib lugu Gennadist.

Kohtasin teda tänaval. Ta pühkis seda. Gennadil oli ainult paar hammast suus, ja need olid jõletuma pikaks veninud. Ta küsis suitsu, ma andsin talle. Mul oli barett peas, ta eeldas, et ma olen kunstnik, see ei olnud vähemalt täiesti vale. Gennadi ütles, et ta on Gennadi, ja rääkis värvika pantomiimi saatel, kuidas ta oli noorena Vilniuse galeriis käinud ja arvanud, et pilt on päris tüdruk. Ütles, et tema arust on anne jumalast antud ja et ta austab kõiki andekaid inimesi hoolimata rahvusest. Et ta on spordis venelaste poolt, sest ta on venelane, aga muidu hindab ikka selle järgi, mis inimene on. Hea pool tundi rääkis oma juttu, ega mul talle muud vastu kosta polnudki, kui et saan aru ja kiidan heaks. Vaat see on üks tavaline, mis on tavaline!

Aga Enn möönab, et selles ebarahuldavas elus ja ebarahuldavas maailmas oli vaevalt midagi, mida tal usulisele joovastusele vastu seada oleks olnud (kuigi vahest oleks sellestki abi olnud, kui ta oma ihuvilja tegemistel silma peal oleks hoidnud?). Ta võtab süü omaks, ent ometi ei võta seda omaks, ta uurib edasi – ehk leiab enne vähisurma mingi tõe, mis justkui lepitaks.

Mis on siis selle raamatu tõde? Nad ütlevad, et see pole pelk ateismipropaganda, ehkki see toimib siiski ka sellena – antud žanr traditsioonilisel kujul ammendas ennast ilmselt kuskil valgustusajastu paiku. Isegi Ühendriikides ei ole sel viljakat tulevikku näha. Religioossed konservatiivid ja ateistlikud liberaalid moodustavad sama probleemi kaks poolust, mille tulemuseks on pidev keskendumine ühiselu vähem tähtsatele detailidele. Siinmail satuvad organiseeritud sektide rüppe peamiselt inimesed, kellel muud lootust ei ole. Tullakse neile ukse taha, öeldakse: tulge meiega kaasa, vahest iga viiesajas tulebki, ja lõppkokkuvõttes, tuleb välja, on see suisa majanduslikult kasulik. Muidu seda ei toimuks. Igal juhul nõuavad religiooni ja ateismi teemad äärmiselt kõrgetasemelist lähenemisviisi, et meie ajal intellektuaalselt või praktiliselt huvitavad olla.

Parema hoiatusloo saab, kui mõista nii: mitte religioon kui selline pole vale, vaid manihheistlik maailmaeitamine, olgu vulgaarmaterialistlik ning väärtusteta reaalsus küll jõle, kuid seda ei lahenda see, kui sa oma pilgu sissepoole pöörad. Psühhologism oma erinevates vormides on ammugi kapitalismi orgaaniline osa, selle põhiloosungiks on “ole sina ise!”.

Tegemist on mõistagi kallutatud loosungiga, selle vaikivaks eelduseks on, et “sa ei ole sina ise”, et “ise” on midagi, milleni pürgida. Tegelikult ei ole kuidagi võimalik saada ei rohkem iseendaks ega ka rohkem kellekski teiseks. Teine samalaadne loosung on “ole õnnelik!”, mis mõistagi tähendab “süvene oma psühholoogilisse seisundisse”. Mis peamiseks elujuhendiks ülendatuna on rabavalt individualistlik.

Psühhologismi takerdub ka romaani “peapaha”, keda hüütakse Androidiks. Ta näeb välja nagu noor Severus Snape “Harry Potterist” ning on raamatu kõige paeluvam tegelane. Keset kogu seda leigust on tema see üks, kellel on midagi öelda, see kõlab küll nagu tõe paroodia – ehk üks või paar märksõna lähevad täkkesse, aga tõe teel käimisel ja tõest loobumisel on oluline vahe, tõele saab lähemale vaid teda otsides, ning sel on ka otsene mõju. Enn ei julge Androidi jutluse lindistust lõpuni kuulata, sest see jõuab ta enese mõtetele ohtlikult lähedale, mis peaks vihjama, et vähemalt tema jaoks oli tegu tõega – tõega, mis oli liiga julm kuulata. Android paneb inimestel suud kinni ja hävitab arvamuste paljususe. Ja selle eest satub ta põlu alla. Teda süüdistatakse samaaegu nii selles, et enesetapud ülepea toimusid, ehkki ta ei olnud seal juures ega mahitanud nende toimumist, kui ka selles, et “ta ei olnud see, kellena ta end esitas”, ehk siis “see on ainuüksi jutt, sa ise ei julgeks kunagi midagi teha”. Samas kui Android ei jätnud mitte toonitamata, et ei ole hea mõte talle ega üldse kellelegi pimedalt kuuletuda. Ilmselt oli ta üks neist, kes otsib sõpru, aga suudab leida ainult jüngreid. Traagiline kangelane ühesõnaga, aga samas ka üks, kelle jaoks tundub olevat kõige rohkem lootust. Raamatu tegelased langetasid üsna ühise otsuse: jutt justkui oleks õige, aga tüüp ise ei vea välja. Mina jälle ütleks, et jutul on kõvasti arenguruumi, aga tüüp oli vähemalt aus. Aga ma ei saa sugugi kindel olla, kas Raud teda sellisena plaanis, või oli tegu lihtsalt hoiatusega totalitarismitondi eest. Pigem ikka viimast.

Ära tuleb märkida ka üsna stereotüüpne prostitutsiooni ja vägistamise käsitlus, millelaadne ei tule ühiskondlikus plaanis reaalsetele prostituutidele ja vägistamisohvritele sugugi kasuks. Prostitutsioon on problemaatiline eluvaldkond – ei ole ju hea, kui majanduslik reaalsus paneb seksuaalteenuseid pakkuma inimesi, kes ei taha raha eest seksuaalteenuseid pakkuda –, kuid ei ole objektiivselt ega moraalselt õige jätta muljet, nagu kõik antud elutee valinud inimesed oleksid hukule määratud eluheidikud või midagi orjalaadset, kelle peale põlguse ja süütunde segus vaatama peab. Ja kontseptsioon vägistamisest kui “ülimast, saatanlikust kuriteost, mis hinge sisse haavu lööb parandamatuid”, võikamast kui tapmine ja sandistamine, on minu arvates tingitud väikekodanlikust seksifetišist ning suurendab ühelt poolt huvi vägistamise vastu ja teisalt võimendab ohvrite kannatusi – kas ei ütle mitte meediaruum meile tihtilugu ette, mida me ühes või teises olukorras tundma peaksime? Minu arvates oleks tervitatavam, kui üldsus käsitleks vägistamist peaasjalikult nõmeda kuriteona.

Romaani lõppjäreldusel, mis on raamatu lõpus kenasti must valgel kirjas ning mida on otsustatud ka muidu kilbile tõsta, õnnestub samaaegselt olla täiesti tähendusetu ning solvav kogu Lääne mõtteloo arengule. Siit ta tuleb, heitkem pilk auhinnaväärilisele sügavmõttele: “Mu meelest ei ole oluline, kas see, mida me usume, on tingimata tõsi. … Oluline on see, milliseks see meid teeb.” Hiljem räägib Padrik veel mõne sõna sellest, kuidas tema arust on kahtlased kõik uued asjad, mille taga halastamatus ja põlgus pead tõstavad.
Et siis, eikusagilt tuletatud viisakus on kõvem kui tõde. Kindlasti subtiilsem viis öelda, et kogu Lääne mõttelugu on pelgalt meelelahutus, kui seda on Mihkel Kunnuse õõvastav materialistlik determinism. See ei tule ka otse üllatusena. Enn Padrik ja inimesed tema ümber tarbivad meeleldi kultuuri, ent seda kultuuri ei ole nende mõtteis ja tegemistes näha. “Kirglik teatrikülastaja” ei oma suuremat märgilist tähendust kui “kirglik veinisõber”, kultuur on taandatud kombetalituseks. Sümptomaatiline kuidagi. Ainult antikangelane on kultuuri suhtes kirglik. Üldiselt on tõega see lugu, et selle tagaajamine on toonud meid siia. See on üks paremaid asju mida me teha oskame ja seda ei saa põõsasse visata. Kindlasti ei saa sellele käega lüüa. Kui täpsemaks minna, siis see, millesse me usume, ei saa olla ei tõsi ega mitte-tõsi, ent see ei ole ka suhteline, ning kindlasti ei ole töe kõige olulisem aspekt see, kas see teeb meid toredaks.

Halastamatuse ja põlguse puhul tuleb aga tähele panna, et see on tihtilugu vaataja pilgus või vastastikune. Kas on vähe neid, kes tunnevad end alandatuna, kui keegi teine saab needsamad õigused, mida nad ise naudivad? Või ehk siis, kui keegi teab vahest sõnu, mida teine ei tea – kas tunnetatud alaväärsus ei muutu tihti ülbusetajuks? Nii või teisiti, halastamatust ja põlgust on täitsa küllalt ka selles, mis meil juba on ja toimub. See ei ole miski, mida peaks tingimata uutes ilmingutes kartma. Mis teeb raamatu peamõtte läbini konservatiivseks: keeldumine uutest tõdedest. Kajar soovitas mul tutvuda näiteks Dostojevski “Sortsidega”, et paremini kirjanduslike ristviidete peenesse maailma süveneda. Kahjuks suutsin ma seda teha ainuüksi Wikipedia vahendusel. Jäi mulje, et Dostojevski romaanis on põnevam sündmustik ja huvitavamad karakterid ning et Dostojevski suur plaan Venemaa jaoks nägi kahtlaselt välja nagu islamikalifaat, ainult et islami asemel on vene õigeusk. Mis on veel rabavamalt utopistlik, kui vene nihilistide uljad plaanid.  Raua poliitilise utoopia võiks vahest kokku võtta sõnadega “nii, nagu praegu on, ainult et mitte vastik”. Totalitarismikriitikad jätavad tähelepanuta selle, et meid valitseb alati mingisugune totaalsus – praegusel hetkel on tegu majandussüsteemi totaalsusega. See valitseb meid ning meie ei valitse seda, me oleme parimal juhul selle funktsionäärid (vaata ka Steinbecki “Vihakobaraid”: kohati peab pank tegema otsuseid, millega ükski panga töötaja isiklikult ei nõustu, sest selline on kapitali loogika). Ja üks selline totaalsus ei asendu mitte zen-budistliku vaakumiga, vaid mingi muu totaalsusega. Alati on olnud ressursid ja nende majandamine, kauba vahetamine kauba vastu, ent teps mitte kõigil olnud või kujuteldavail ajaperioodidel ei ole see olnud de facto kõige tähtsam asi maailmas.

"Young Severus Snape" by woshibbdou

Niisiis kui “Rekonstruktsioon” ei saanud Kultuurkapitali aastapreemiat stiili eest (paljud usaldusväärsed inimesed on mulle öelnud, et tal puudub see, ehkki mees tõlgib kuldselt) ega sisu eest (ebarelevantne/ kultuurivaenulik), siis ta sai selle poliitilistel põhjustel. Selle eest, et ta ütles “moraalsed värdjad” ja muu juurdekuuluva, täpsemalt. Mis, tuleb tunnistada, on üsna kahepalgeline nähtus ning peaks tegema nukraks. Väga head muljet ei jää ka Rein Rauast, kes ütleb, et ta ei plaani poliitikasse minna, kuna ta leiab, et on Eestile muul moel kasulikum. Ma kujutan ette, et see tähendab, et ta sihib vaimurüütli kohta. Paljud tahavad seda olla, see on särav ja puhas asi, avaliku intellektuaali kõrgeim arenguvorm, ideaalide kandja, tükike rahvuse hingest, selline, kelle veendumused innustavad inimesi. Sageli jäävad nad tõepoolest paremini meelde kui poliitikud, võib ka olla, et nende asi on tähtsam. Nagu Ruhollah Homeini revolutsioonieelsel perioodil, või Jean-Paul Sartre prantsuse vasakpoolsete jaoks, või Eestist vaadates vahest nagu Meri või Masing. Aga selle juures on see asi, et selleks ei saa niisama hakata, seda ei saa projekti korras teha. On võimalik hakata teadlaseks, aga mitte Newtoniks. Poleks Newton hakanud teadlaseks, siis ei oleks tast muidugi saanudki Newtonit, vaimurüütel ei lange ühte geeniusemüüdiga, kus kõik vaevata tuleb, ent ometi, selliste asjade sünd nõuab erilisi olusid ja erilist indiviidi.

Rein Raud ei küüni antud ülesande kõrguseni. Ma tean tinglikult sama poliitpooluse pealt hulka lennukamaid mõtlejaid, samuti eeldab antud positsioon suuremat karismat ja paremat proosa kvaliteeti. Ent poliitika jaoks võiks ta olla progressiivne küllaga. Veel enam, rahvas tahab poliitikasse uusi inimesi, eestlastele meeldivad intellektuaalid poliitikas. Kui üks astuks sammu ette, teised järgneks. Ilmsesti saaks ta parteijagu rahvast probleemideta kokku. Tõesti, lisaks sellistele protestidele, mis hüüavad, et üks või teine peaks astuma tagasi, võiks olla ka selliseid, mis nõuavad kellegi poliitikasse minemist. Sama kehtib kogu Harta 12 bande kohta. Kurblik, kui vaevaga kokku korjatud poliitiline kapital väljale mädanema jääb, sest keegi ei viitsi seda kokku korjama minna.

Raamat on tähelepanuväärselt hästi küljendatud ja kujundatud, ainult kaane materjal on kahtlane.

Dima Tenochtitlan (live!)

$
0
0
Okei, okei, mul on ka üks. See on russo-asteegi poplaulja Dima Tenochtitlan - üheaegselt nii meelas kui hirmus.

Kui ta palja ülakeha ja vene lipu värvilise sulgedest krooni ja linnupealuust kõristajaga Linnahalli lavale astub, teatab Dima Tenochtitlan kohe enne esimest lugu, et kohtus just linnapea Edgar Savisaarega ja talle väga meeldis, aus ja lahke mees oli.

Pärast ka meie kohalikes eesti raadiojaamades RusPower ja BlastRus kõlanud eurovisioonilaulu "Tebja ljublju" teeb Dima Tenochtitlan sellise veidi grimy'ma, veidi sexy'ma tantsualbumi nimega "CHIXCLUB".

(He doesn't always announce who he met just minutes before he stepped on stage, but when he does, it's Edgar Savisaar or that girl Sasha he wants to do.)

(CHIXLCLUBI kaanel on valge-sini-punase-vöödilised astmikpüramiidid, kust kiiskab ööklubi tulesid välja and shit.)

Selline veidi poleemilisem, võib-olla isegi poliitilisem album:


Mure

$
0
0

























Balti Laevaremonditehases on lõppenud järjekordne väsitav töönädal. Kell näitab juba 30 minutit kuue peale ja väsinud ning higised mehed suunduvad riietusruumi.

Kui 46aastane vanemkeevitaja Vassiili kolmekohalisse duširuumi astub, märkab ta oma pahameeleks, et noorem kolleeg, 41aastane rasvunud habemik Rein, on hõivanud parima kolmest dušist.  See on ainus, kust vett mitte ei nirise, vaid voolab.

Kirudes mõttes pekist ametivenda ning oma aeglasi koibi, asub Vassiili end mõnuledes seebitava kolleegi kõrvale, kuna järjekorras esimesest dušist immitseva nire all enda puhtaks nühkimine võtaks aastaid. Vajutades seinal asetseva vedelseebi dispenceri klahvile, tabab Vassiilit uus tagasilöök. Seep on otsas. Seep netu.

„Mine vittu!!!“ röögatab vuntsidega titaan, „türa, seepi ei ole nahui, pede, raisk!!!“

„Aga sa, Vasja, aja siis lihtsalt sitt seljas veega laiali,“ soovitab abivalmis kolleeg usinalt oma kaht lihavat kannikat seebitades. Tal on seepi. Seep est.

„Hauka vittu, pederast!“  mühatab Vassiili peaaegu sõbralikult ja küünitab kolleegi kõrval, täpsemalt tolle taga asuva dispencer'i poole. Esimesse pole mõtet vaadata, sel pole põhjagi.

„Türa, mida sa pedereerid, pede? Näed ju, et ma pesen siin!“ käratab seebine rasvamagu ärritunult.

„Ära nussi, nahui! Anna seepi! Türa, ega see sinu taskust ei tule.“

Pikakasvuline Vassiili küünitab uuesti vedelseebi järele ja kolleeg astub pool sammu tagasi, et mees saaks käe tema kubemepuhma ja kraani vahel läbi, dispencer’ini sirutada. Vassiili vajutab klahvile ja dispencer’ist nõrgub karedale peopesale valge 1sendise mündi suurune vedelseebitilk.

„Türa, türa, türa, türa!!!“ kirub juba loomupoolest närviline keevitaja seda naeruväärset loiku nähes.

„Türa, pederast, mida sa kohmitsed seal mu munni juures?“ nähvab Suur Pekk vähimagi empaatiaraasuta.

„Näri munni, paks siga!“ põrutab Vassiili vastu ja asub pumpama. Üks, kaks, kolm, neli...kuusteist, seitseteist, kakskümmend korda ja ikka veel ei täida magusa lõhnaga valge ollus poolt peopesagi.

„Türa mis putside puts! Ma ei saa aru, mida munni? Türa, kas siit tuleb ka üldse midagi või?“

„Türa, sul on manuaali vaja või?“ irvitab seebivahust valge kolleeg hoolikalt munandeid küürides.

Vassiili lepib veerandi peotäie seebiga ja keerab Reinule vihaga selja. Ent vaevalt jõuab ta oma turris juuksed sisse seebitada, kui pihk ongi tühi.

„Vittu, mul on juurde vaja!“

„Vittu, pederaator, mida nüüd?“

„Türa, seepi nahui, jobikas!“

„Vaata ja õppi, homorast,“ sõnab paksmagu ja kangutab dispencerilt kaane pealt. Vorstitaolised rasvased sõrmed kaovad heleda plastikkorpuse sisse ja ilmuvad hetke pärast taas nähtavalt koos väärtusliku valge ainega.

„Säh, piider, laku terviseks!“ hüüab Rein ja lennutab pihutäie kolleegi poole.

Vedelseep tabab Vassiilit keset nägu ja niriseb otse vuntside vahele.

„Mine munni!!!“ röögatab koljat nii, et auru täis duširuumi seinad värisevad, „ma sul teen piidrit!!!“

Vassiili lendab õlg ees pekisele kolleegile sisse, nii et too vastu duširuumi seina paiskub ja istuli libiseb ning hakkab elu eest dispencerist seepi välja pumpama. He’s a slow learner. Kakskümmend, kolmkümmend, nelikümmend vajutust ja juba lendabki pihutäis valget ollust paksmao musta habemesse ja tilgub sealt tünnjale rinnale.

„Türa, nikunägu, pede, vitt, pedepedepede!!!“ röögib Rein ja hüppab kolleegile põlvedesse. Hiiglane lööb vankuma ja haarab tuge otsides kahe tüübliga seina kinnitatud dispencerist. Vana kahhelplaat annab järele ja nüüd, kui Vassiili valju lärtsatusega libedalt põrandale perseli kukub, on ta juba relvastatud. Vaevalt jõuab end püsti ajada üritava pekitünni lai lõust tema vaatevälja kerkida, kui keevitaja, mõlemad käed valget kulda täis, rünnakule asub. Ta hõõrub seepi habemiku laia näkku ja röögib: „kes nüüd piider on, pedetsiid?!!! Türa, kes on piider, huiabella?!!!“

Seebist pimestatud paks habemik haarab vihase vuntsi meeleheitliku kaitsereaktsiooni ajendil oma karukallistusse ja mehed vajuvad seebistena hingeldades ja rüseledes põrandale.

Äkki kerkib duširuumi udust nähtavale Vana-Eediku habras siluett.

„Kurat, mehed,“ põrutab vanamees, „teie jaoks on see kõik üks suur nali, aga minu poiss sai päriselt pederastia.“

Duširuumi täidab hetkeks rusuv vaikust ja nõukaaegsetel kahhelplaatidel kisklevad mehed tarduvad paigale.

„Putsi,“ pomiseb Vassiili kaastundlikult.

„Kuidas siis nii?“ on ka Rein murelik. „Kust ta siis selle külge sai?“

Vana-Eedik sülitab mornilt seebisele põrandale, „jõusaalis ühe sõbra käest vist sai.“

„Vitt lugu... Kui juba sellise kangisaalihundi maha murdis nagu sinu Joonase...“

„Türa, ausalt... ei julge enam välja minnagi, ei tea kust võib külge jääda“.

„Ettevaatlik tuleb olla, mitte siin niimoodi duši all pedereerida, nagu teie teete.“

Kohmetunud keevitajad ajavad end põrandalt püsti ja lasevad Vana-Eediku sõnatult kolmanda duši alla.

Ülejäänud dušisessioon möödub rusuvas vaikuses ja kui Rein hiljem värava juures lahku minnes Vassiilile sõbralikult „pederastia maailmameister!“ järele hüüab, pole sel enam endist lustakat kõla.

Kõigi südameisse on pugenud mure.

Lõplik hullumeelsus

$
0
0
Maailma lõpus on kohvik, kus kunagi kohtume kõik


Kui ma olin tol teisipäeval oma järjekordselt teraapiasessioonilt koju jõudnud, endal alateadvus nagu kellegi praetaldrikust läbi käinud, ei suutnud ma end oma teadvustamatusesse enam kokku pakkida. See oli päev, mil ravi alles tegelikult alguse sai. Keegi mu lähedastest ütles mulle kunagi, et sõprade ja psühholoogide vahe ongi see, et sõbrad kuulavad su lõpuni, kui vaja, aga psühholoogid avavad su haava ja jätavad selle lahti. Nende aeg liigub teises kategoorias ja ma austan seda - hea on teha koostööd inimesega, kes suhtub oma töösse professionaalselt, sest nii on kasutegur mõlemapoolselt maksimaalne. Hästi loogiline ju, ma usun, et selliseid asju õpetatakse juba keskkooli majandusõpetuses (milles mina istusin eespingis ja mida ma täie pasaga vihkasin, sest majandusest rääkimine võrdus kapitalismi soodustavana ja ma vihkasin vihkasin vihkasin kogu seda rahamajandust). Seega ei süüdista ma järgneva juhtumises mitte kuidagi oma arsti. Üldse mitte kedagi ei taha selles süüdistada ja samuti ei kahetse ma midagi, mida tol hetkel tegema pidin. Mida sügavamale porri inimene oma elus langeb, seda kõrgemale saab ta taeva poole tõusta. Idee kõlab küll nagu odav klišee, millel on kena kõla, aga ma räägin ikkagi ainult asjadest, millest ma midagi tean.

Tõsiasja, et ma pole kunagi viitsinud valetada, saavad kinnitada ainult need, kes on minuga kunagi kokku puutunud. Esmamuljetega on, nagu on - need kalduvad ühest äärmusest teiseni ega anna seetõttu eriti adekvaatset tervikpilti, kui me räägime mingi abstraktse keskmise inimese seisukohast. Nii minul teistest kui teistel minust on olnud väärettekujutusi, seega ei saa ma praegu hakata rääkima kolmandadimensioonilisest äratundmisefektist, mis, muide, ühena vähestest kindlatest asjadest, on võimalik. Aga kõigest järgemööda. Sel õhtul otsustasin ma seega sellest reaalsusest veendunult lahkuda. Ma otsustasin järgi anda oma deemonitele, sõltuvustele, kaifilaksudele, ükskõiksusele, tundetusele. Ma teadsin, et tõsiasja, mida ma endaga terve elu olen kaasas kandnud, ei saa ma mitte kunagi endast välja monteerida. Sundmõtteid, nagu väljendas ka mu psühholoog, ei saa tagasi saata ega tühistada. Saab moondada ja mikroanalüüsida kontekste, milliseks muutub mu käitumine, mis on sundmõtetest tingitud, ent algset seemet, asjade põhilist idu me muuta ei saa. Aga me saame muuta seda, mille kohta öeldakse depressioon, panna enda kasuks tööle. See on kõik puhtalt valikute küsimus.

See algas tsüklina ja koosnes järgnevatest komponentidest: antidepressandid (mida olin selleks hetkeks võtnud 4-5 kuud, arst ütles, et see on kõige lebom antideprekas üldse ja kui mul peale teist kuud neist mingit kasu polnud, ütles, et võta topelt ja kurjustas, et kuidas ma üldse kavatsen terveks saada, kui ma mingit muud narkot vahepeal panen (mis ei ole ka mingi tühine argument, aga..)); unerohud (mida olin althõlma juba eelnevad pool aastat ema käest jt saanud); kanep ja viin. Mul on selline keskmiselt väike keha, kaalun umbes 57 kg ja võtsin 100 g sertraliini päevas. Ma tunnistan, et ilmselt oli patt võtta oma armukesega hotellis tänavalt saadud imelikku valget pulbrit, mida me isegi tuvastada ei suutnud (aga mõjus pigem nagu koka kui amf, mida me tegelt otsisime), aga kui me räägime sundkäitumisest ja-mõtlemisest, siis esmalt tuleb alustada VAIMUST, mitte kehast. Tänitamine mu üldse nii kaugele ongi toonud, et ma surmaga mängima olen hakanud. Nii mu vanematel, arstidel kui õpetajatel on alati olnud midagi ette heita, selle asemel, et täie rahuga läheneda ja koos paremat lahendust leida. Ikka süüdistused ja "kuidas sa ise aru ei saa!" jne. Palun vabandust, aga ma elan ka esimest korda.

Niiet ma ostsin kohe kanepit, kui ma sealt Raja tänavalt ära tulin. Edasi läheb mul pilt suht uduseks. See oli küll vaid mõned nädalad tagasi, aga kuna ma tegin (algse poole asemel) juba 2-3 unerohtu päevas ja suitsetasin nii palju kui suutsin, siis erilisi mälestusi mul sellest praeguseks pole. Unerohuga on see võluv asi, et ta rahustab su maha, veits nagu rahustigi (seda keeldus arst mulle kirjutamast, kuna see on nii sõltuvusttekitav (nagu unerohi oleks vähem!)), aga samas tal on veits seda extasy värki ka, sest ma tundsin end fucking geeniusena iga kord, kui ma seda tegin. Suurem osa mu viimaste kuude luuletustest on selle mõju või võõrutusnähtude all kirjutatud. Viin lisandus komplekti teisel või kolmandal päeval pärast seda saatuslikku teraapiat. See ei olnd mingi täiesti mõistusetu tegevus kusjuures, sest mul jäi väga hästi meelde, et ma jätsin ukse lukust lahti ja võtsin pesukausi voodi kõrvale. Okse sisse oleks kuidagi ilgelt vääritu surra. Õhtud enne seda, kui ma viina polnud peale joonud, aga ikkagi palju unerohte söönud, lootsin iga kord, et see uni on lõplik. Ma tahtsin õnnelikult magama minna ja mitte kunagi ärgata. Aga varem või hiljem ma muidugi ärkasin ikkagi üles. Pettumusega. Ja kohe wake and bake muidugi. Sellest kujunes veel omaette rutiin, sest ma läksin alati oma joindi ja kohvitassiga teise korruse rõdule, panin päikseprillid ette ja laadisin 15 minutit päikest, antideprekaid, jointi ja kohvi. Mu mõtted olid hämmastavalt selged. Oot, aga ma ei mäleta, kas see selgus oli juba siis või tuli see koos võõrutusnähtudega, pärast kuuepäevast hardcore ajukeemia segikammimist. Mingi hetk ma igatahes andsin need kuradi rohud lihtsalt kellegi kätte ära. Aga ma ei tea täpselt jälle..

Suuremate ja väiksemate tagasilöökidega olen ma igal juhul siiani elus. Üks viimatisi maalkäimisi, mis sisaldas endas vist ka 5-6 päeva selles hullumeelses keskkonnas olemist (keegi teine vist ei saakski sellest aru, ühesõnaga keegi pole veel väga uskunud, et mu vanematel kammib, sest meil on kõik nii ilus ja korras ja mida iganes) kammis mul ilma nende rohtudetagi jälle nii pahaks, et ma-ei-tea-kust, aga ma sain kaks unerohtu kätte. Olin eelnevalt kõige hullematest võõrutusnähtudest üle saamas ja siis littisin veel kaks sisse. Järgmine päev tulin vanematega Tallinnasse ja hoidsin oma rõvedustunnet väga kammitsetult enda teada (sest kui ma oleks seal väga avameelitsema hakanud, oleks teadagi mis ja ma oleks teadagi kes jne). Olin vennaga Kadrioru pargis, vaatasime kahte musta luike ja ma lasin pool veel peale, sest no lihtsalt sure ära kui rets see on: kõik kohad valutavad, söögi-isu on 0, keha on ülinõrk ja higistab koguaeg, peavalu, raha pole, millegipärast on jälle KONTSAD ALL(?), käin oma autistist vennaga mööda parki ringi ja üritan käituda nagu normaalne inimene. Fear and loathing Estonian style. Aga ma ei jäänud kellelegi vahele. Keegi ei saanud jälle mitte midagi teada, kuni ma end Pääskülas lõpuks vabaks sain lasta. Nüüd tuleb ka meelde, et ajaliselt enne olin ma suutnud ka veel päeva pealt ära armuda, niiet see oli veel üks tont, mis mind selle kõige juures kummitas. Ja Triin Tasuja ei armu ju mitte kunagi meestesse, kes oleksid vallalised. Miks mitte? 



Igal juhul on see hullumeelne armastuse suvi, millist ma oma elus veel kunagi tundnud pole, mind tänaseks toonud uuele vaimsele värskusele, milles mul pole enam paanikahooge, metsikut ärevust, õõvastavat häbi oma olemuse pärast, surmahirmu ega peale surutud kartust väljendada armastust, millest mul puudu on olnud. Ma tunnistan endale oma patte, aga ma tunnistan endale ka oma andeid. Hing on laps, mis juhib maist keha selles näilises reaalsuses, kus sa seda teksti loed. Tunnete- ja tajuväline elu on on illusioon, milles manipuleeritakse su vaimu, kui sa ise oma elu kontrollida pole mõistnud. Ja kui on üks asi, mida ma surnud olemise soovist (see pole sama, mis enesetapp) õppinud olen, siis on see tõsiasi, et mitte keegi ei saa enam mitte kunagi mu elu juhtida peale mu enese. Kõik kannatused ja rõõmud tekitan ma endale ise, sest ma valitsen ja valin seda, mis minuga juhtub. See teadmine on minu kalju, mille otsa ronimine on üks suuremaid saavutusi üldse.

Tõde on individuaalne väärtustepagas subjektiivsete komponentidega. Me valime omale tõe, millega me vaikime, sest seda ei pea mitte kellelegi teisele tõestama, kui sa ise oma tões kindel oled. Mitte miski ei tööta minu puhul paremini, kui eemaldumine ja mõtisklus, mille harjumuse saavutasin ma oma suurimate füüsiliste piinadega - ja tõesti - nagu Jeesus Kristus. Või Buddha reversed: enne räme kannatus ja siis paradiis. Uue kogu toimetajagi ütles, et võiks lambist panna kogule ka nimeks "Läbi põrgu ja puhastustule pead minema paradiisi". No ja ta on antropoloogilise vaatlejana täiesti kõrvaline inimene mu elus, vähemalt praegu veel. Vähemalt nüüd, kus ta pole minuga samas ruumis. Vähemalt nüüd, kui ta on kusagil Euroopas turneel. Aga homme..



..ma enam selles nii kindel ei oleks. Kui sa oled 20ndate alguses noor naine Eesti riigis, siis üldist pilti vaadates (ma räägin enda taustast lähtudes) oleks sul justkui ainult kaks varianti: lased enne või pärast 20ndaid omale tite taha teha või lõpetad oma kolkakeskkooli ja lähed ülikooli. Ja lased siis endale tite taha teha. Noh, mina pole neist kumbagi varianti kasutanud. Aga ma ei mõista hukka neid inimesi, kellega nii on juhtunud. Laste saamise ja ülikooliga on mul omad kanad kitkuda, see on minu probleem. Samamoodi nagu on minu probleem ka tõsiasi, et ma olen varaküps ja tunnen end 24selt nagu 32-aastane, kelle munasarjad moodustavad ülepäeviti orkestri, mis mängib hümni nimega "Palun viljasta end ruttu" mida on võimatu vaigistada. Ja see üldine NOH, MEHELE KA LÄHED VÕI vaimsus - puha minu probleem. Ja ma tegelen sellega, usu mind, ma tegelen. 

Library / Pics / Babes / Puhas


Komplimendid

$
0
0
A. Rostovi visandus
Kirjutatud 2011 aasta detsembris, ühe projekti*** tarbeks.

A ma räägin Luiksist. Teda ma tean kõige paremini. Tema riidemoe alased kõrghetked jäävad nüüd küll vist juba 7-8-9 aasta taha. Seda kõike on võimalik illustreerida ohtra pildimaterjaliga. Kõigepealt tuli muidugi see imelik oliivikarva tolmumantli moodi rõivaese, mis tegelikult oli üks tavaline mantel. Luiks õmbles ja tikkis talle lihtsalt igasuguseid asju peale. Midagi nagu indiaanlaste püssi moodi, äkki seal oli iga elutähtsa sündmuse jaoks mõni punane käsisti siirdatud paik või triip. Selle peale käis üüratu punane sõba - kunstvärk materjalist leekivpunane topiline lai keep ehk sall.

Hiljem omandas selle reliikviamantli Aleksander Rostov alias Kinnas, kelle passis seisab veel sootuks kolmas nimi. Sallist ma ei tea mis on saanud. Siis muidugi täisratasklošš maani keep peleriiniga, samuti sellisest sõjaväerohelisest riidest. (mu oma arvuti on katki, ma ei saa pilte kätte.) Ruudulised käsitsi 100 korda parandatud pintsakud ja kaabu. Velvetpinsakud, sametpinsakud, siidisallid, kravatid. Nahkpüksid kolm kuud järjest jalas. Billy Idoli blondeeritud ja tupeeritud pea.  Mustad narakad lokid, Loki värvidega värvitud (neid saab jätkuvalt Balti jaamast). See Luiks on vähe igavaks kätte ära läinud. Tal on nüüd luidrate kintsude ümber enamasti miskid kitsad teksad, väikse kirbukirjaga triiksärgid ja heal juhul pintsak, pidujuhul sabakuub. Sõjaväesaapad.  Kontsaga seitsmekümnendate kingad. Või siis terava ninaga kuuekümnendate paeltega kingad. Suvisel ja talvisel ajal vana hea maika. Neid on tal igat värvi, musti, siniseid, pruune, punaseid, rohelisi, valgeid. Isegi passipildi peal on ta pruunis pesus! Ja muidugi torso, millise lingi oma moepostitusele ta võib siia ise lisada. Puhvaika ja hiirenahk külmemaks ilmaks.( Hiirenahk on välispidiselt tokerjaskarvase kapuutsiga rõivaeseme nimi) Sõjaväesinel talviseks pakaseks. Tikitud baretid. Ta kõnnib niimoodi nagu ta tõmbaks  oma  ettepoole kookus ülakeha edasi pikkade kuiberdavate koibade abil.

Robi – Robi ei ole see tüüp, kes riietele liigset rõhku paneks. Ma mäletan teda peaasjalikult kandmas v-kaelusega meremehestiilis valget kampsunit. Maikat. Kellegi teise kuube, pükse, kingi või särki.  Robi ei vaja oma sisemise kõvaduse väljanäitamiseks väliseid atribuute. Ma ei kujutaks Robit elu sees kandmas põlvpükse. Tal on kaunis iseloomulik kehahoid, kuidagi nagu siuglev või loge, justkui  igal võimalikul juhul vedeledes, kehaosad vabalt eri suundades pendeldamas. Huvitav kombinatsioon purustavast energiast ja kassilikust olen-kuidas-tahan olekust.

Rostov - tunnussõna - traksid. Traksid maika peal. Maika pintsaku all. Püksid alati kõrgemal kui vöökoht. Natuke nagu habemega  Katuse-Karlsson.  Hiiglasuured kandilised paksu raamiga prillid mõnusalt suure nina peal. Eri värvi kingad. Pikad mantlid. Sabakuued. Kaabud. Maru rahulik. Räägib vähe aga kui, siis kirega. Hirmus muhe. Veidi sentimentaalne.

Mul on tunne et keegi neist kolmest pole peale algklasse kandnud jopet.

CK – müütiline isik. Ta võib olla väike kõhetu vinniline nooruk või suur turd atleet, ma ei tea seda, sest ma pole teda näinud. Ta ise väidab, et kannab Sportlandist ostetud riideid, kuid see võib olla fiktsioon. (Vt. Ka CK moepostitus) Võib-olla annab  tüübist parema ettekujutuse see, et väidetavalt olevat ma vähemalt paaril üritusel temaga koos viibinud, kuid ma ei mäleta, et oleksin teda näinud. Suudab säilitada oma incognito ka avalikes kohtades.**

Väike Helen – läbipaistev punapäine ilmutus. Suurt peale suurte kahuste punaste juuste temast ei olegi olemas. Ma arvan, tal paistavad ka kondid läbi. Ta ema on suurepärane rätsep ja küllap kannab Helen palju tema õmmeldud asju (ühte mantlit uurisin põhjalikult – tumehallist riidest uskumatult keerukate detailide ja volangikestega üleriie, mis mõjub ikkagi nii, nagu oleks tegu puritaani või kloostrikasvandiku palituga) Igatahes on tegemist neiuga, kes kannab ka kleite ja  ei ole mitte mingil tingimusel isikupäratu, kuigi ta liigub hääletult, räägib vaikselt (kuid kuuldavalt), ei rõivastu silmatorkavalt, on temas ometi nii suur sisemine sära, et see kaunistab kõike, mis tal iganes seljas võiks olla.

Suur Helen – märksõnaks roheline ja punane. Kujutlege täiskasvanud Lumivalgukest, kes on oma pikad eebenmustad lokid lõiganud lühikeseks paažisoenguks, kelle ihu on valge nagu lumi ja huuled punane kui veri, kandmas rohurohelisest rohelisemat lihtsalõikelist kleiti. Ilusad sukad. Kontsaga kingad. Palju ülepõlve printsessilõikelisi kleidikesi. Täpilisi kleidikesi. Lipsukestega kingakesi. Väikesi lakknahast kotikesi. Ja ta on väga tark filosoofiamagister. Ta naerab hästi paju ja hästi vaikselt kihistades.

Ruudu –  näeb alati välja nii kuradi elegantne. See on õieti arusaamatu, sest ta kodu on segamini nagu põrgu*, ma olen mitu korda seal kraaminud keset põrandat asuvat hiigelsuurt riidekuhja. Sellest põrgust tõmbab ta välja riided, milles näeb välja nagu diiva. Need on ilmselt triikimata ja pesemata aga see ei loe. Ta kannab peaaegu alati kleite, vahel ka seelikuid, vahel hirmus harva ja ainult praktilistel kaalutlustel ka pükse, aga seda ei maksa tähele panna. Ta on kleidinaine. Kõige rohkem meentutab see outfit kolmekümnendate glamuuri; aga ühesuguse vääramatu elegantsiga kannab Ruudu mistahes prahti, mis tal seljas võiks olla. Pisike suurte raskete juustega pea pika peene ilusa kaela otsas. Ilusad käed ja jalad.  Kui ma teda esimest korda nägin, siis ristisin ta mõttes Koduvana tädiks, sest talle meeldib kasvatuslikke mänge mängida (laua-ja kaardimängud) ja tal on üsnagi täiskasvanulik ja dotseeriv rääkimisviis. Aga tegelikult on ta hoopis täiuslikum boheemlane kui nii mõnigi meist.

Lilian-Marie – on  hea maitse sünonüüm. Ma tunnen teda väga vähe aga ta on alati kaunis, ei iial mukitud, suudab mõjuda soojalt ja sümpaatselt ja külmalt ning eemalviibivalt samaaegselt. Ta kannab sageli minišortse, et ta peenikesed pikad kenad jalad hästi paistaksid, või lühikest lihtsaklõikelist kleiti. Ma ei kujuta teda ette paabulinnukirevas maani rüüšidega riietuses.
Tema maskiim on kindlasti vähem on rohkem ja lihtsuses peitub ilu.

Jimist, Kristost, Nurklikust, Carolinast ja ka Joannast ei saa ma kohe mitte midagi rääkida, sest ma lihtsalt ei tea, mida nad kannavad. Carolinat olen näinud ühe korra, siis oli tal vist t-särk ja pikk seelik, Joannal on ma arvan enamasti jalas püksid aga tema põhitrump on siiski poeedijuuksed ja poeedisuu. Nurklikul NB! olid ükskord jalas põlvpüksid.

Esitage täpsustavaid küsimusi kui soovite.
Mudlumi riietest kirjutagu keegi teine.  Ma arvan et ta näeb välja nagu hiigelsuur ähvardav lilleline matroon.

* Ruudu kodu ei ole enam segamini nagu põrgu, välja arvatud siis, kui ta on
** Vahepealsel ajal on Mudlum kohtunud rohkemate inimestega
*** Tegemist on tarbetekstiga, termin võib olla karakteristika.

Tagasi löömameeste juurde

$
0
0
I

Pööra pilk aardelt,
mis lasub su mälul.
Vaata tagasi sinna,
kus sündis vägivald
ja pimestav raev.

Mine tagasi hirmu juurde,
mis kasvatas su lukku,
tagasi põlguse juurde,
mis tõotas hukku.

Ma tahaksin kodus olla,
kui rusikad välguvad.

Sa valmistusid surmaks
nagu valmistutakse
ülikooliks.
Neelates kujutluses omaenese verd,
pühitsedes oma murduvat keha.
Istusid jõuluajal elutoa laua taga
vaadates oma läikivaid soolikaid
kuusepuul
haakristse jõulutähe all.

Tagasi tunde juurde, mis tegi lapsest mehe.

Ära ole mingi kuradi puudel
missivõistlusel.
Pane jope selga, astu tänavale
ja tõmba maailmale kilekott pähe.

Ära kunagi näita välja
õrnust,
ära looda midagi
ega anna lootust.
Kanna päikseprille ka öösel.
Nii saab sinustki kord löömamees.


II

Pööra pilk aardelt,
mis lasub su mälul.
Vaata tagasi sinna,
kus sündis vägivald
ja pimestav armastus.

Ära kahtle ähvarduses, mis sind käivitas.
Tilk musta piima
löömamehe kärnas nisast
õlitas hammasrattad õrnroosas lihas
ja lõi lõkkele tunded, mida sus varem polnud
ja kõik, mis on olnud
sest peale, kui sind nuumatud marjana
nuki otsast nopiti, on mõrv, mida kunagi
ei tulnud,
on mõrv, millesse kunagi
ei surnud,
millesse ärkasid
uuesti ja
uuesti.

Vägivald kasvas sinusse nagu seen,
ajas niidistiku üle keha laiali.
Lihast läbi kasvanud viha
väsis unenägudesse,
et raugete laugude all
välkudes taas
raevule ärgata.

Istuta lihasse õrnust,
kisu juuripidi välja
umbrohi, suudpidi välja
võigas fantaasia,
mis külma kange veena
rabasügavusest pinnale tulles
söestab meeled ja
lihvib naeratusest kihvad.

Alati on kusagil keegi,
kellele turpi sõita.
Alati võiks üks moll olla
verisem.

Löömamehe süda peksab vastu ribitrelle
põletatud loomana kisendades.

Igaüks oskab rääkida
viipekeeles -
aja käed rusikasse
ja hakka aga suhtlema.

Rusikas tabab molli kiiremini
kui e-mail Gmaili.
Sõnum jõuab kohale leviaukudeta
kui see otse
makku virutada

Tagasi hoobi juurde, mis tegi lapsest mehe.


III

Pööra pilk aardelt,
mis lasub su mälul.
Vaata tagasi
juurte juurde.

Tagasi koju
kollasesse õhtupäiksesse
läbi elutoa akna,
madratsitesse peidetud ööde
ja monitoride kahvatus sinas
valendavale
virvendavale unenäo-
maastikule läbipaistvate laugude all
läbipaistmatute võimaluste taga.

Tagasi kooli,
pimeda hommiku udust läbi
sõitvasse bussi täis
luidraid vaime
ja kummitusi
hallides mantlites.

Tagasi ilguse, jälestuse
ja palavate pusade
ja higiste t-särkide juurde
ja tolmuse koolikoti
ja pastakast
määritud käte juurde.

Tagasi räpi juurde,
öiste seinte juurde,
kuhu jätsime
oma väljamõeldud nimed.
Tagasi trummi ja bassi juurde,
mis tõi CDdel sõnumeid
tulevikust.
Tagasi trip-hopi juurde,
sügava kumeda tumeda
õudselt melanhoolse
lootusetuse juurde.
Lõputiitrite muusika juurde.

Muusika ja rusikad -
kaks keelt, mida mõistetakse
kõikjal.
Kaks keelt, mis ei tunne
riigipiire
kultuuripiire
motivatsioonipiire
inspiratsioonipiire
ja leiavad otsetee
südamesse.

Tagasi löömameeste juurde.


IV

Pööra pilk aardelt,
mis lasub su mälul.
Vaata tagasi sinna,
kus sündis vägivald
ja pimestav üksildus.

Mine tagasi uste juurde,
mis iial ei avane,
isegi kui koputada
südamega.
Ja kanguta need lahti.

Kui mõtled ajuta
mäletad mäluta
laulad suuta
vaatad silmadeta
seisad selgroota
tantsid jalgadeta
armastad südameta
räägid hääleta
suudled huulteta
hingad kopsudeta
maitsed keeleta
kujutled kujutluseta
kuulad kõrvadeta
võitled võimetuna võimatuga
kanguta käteta lahti uksed, mis sinu ees suletuks jäid.

Nüüd sisene tuppa.
Sa näed akent.

Lükka kardinad eest
ja vaata.


V

Kui ootad halbu uudiseid, pead teadma
täpselt, mis on tulemas.
Kui kiri saabub,
tunned ümbrikut avamata
sõnade maitset
kuivas suus.
(à la Robert Pinget)

Oota akna peal postiljoni,
kelle kott on täis kirju
täis väävlit,
kelle vööl ja hõlma all ripuvad
lubadused nugadena,
terad helisemas,
anudes hälinal
su verd.

Tagasi raevu juurde,
mis tegi lapsest
paranoilise sitavarese.
Päevade juurde täis alandust ja väikseid rõõme.

Tagasi irveid täis öistesse tunnelitesse
ja koridoridesse,
kus paremad päevad
magavad kui lapsed sõimes reas
und, mis on sügavam, kui mälu.
Magavad päikesed, mis pole veel tõusnud,
õnnistused, mida hakatakse jagama
varsti
juba homme
või ülehomme.
Aga sina seda ei tea.

Akna peal
uudiseid oodates
kirjuta laubale sõnad:
KAOTA KÕIK.

Kirjuta luuletus,
mis kataks su seinad.
Kirjuta luuletus,
mis kataks su leinad
pimedas toas
valges toas
kinnises
lukustatud suus
keelega hambaid lugedes,
oodates uudiseid.

Oodates, millal saaks kord tagasi
juurte juurde?
Millal saaks kord tagasi
päritolu juurde?
Kujurite juurde,
kelle rusikate all olid pehme savi.
Millal saaks kord tagasi sinna, kust tulid, millal saaks kord
tagasi hirmu valda
jõhkruse valda
vägivalda.

Põlenud loom ulub ribipuuris.
Lase ta vabaks, ta juhatab sind
tagasi aarde juurde,
mis maetud
mälumulda.

Möirgav loom
kaevab mälusopist välja
sinna ammu unustatud laeka
ja närib luku puruks.

Ava laegas
ja näe -

vaene loom keerab end
tühja kirstu kerra
ja palub sind,
väsimusest oimetuna anub sind
vaadata aaret, mis kerkib su mälult
kui veri valgub silmist,
ja loom jääb tasaselt hingates magama.

See unustatud aare:
võimalus.
Sul on võimalus.

RSTVJNK

Armastus ja surm - "Puhastatud" ja "4.48 psühhoos"

$
0
0
Mul paluti tulla vaatama Von Krahli teatri selle sügise trumpässa – Sarah Kane kaksiklavastust Juhan Ulfsaki seades. Ja võimaluse ning soovi korral mingid mõtted selle kohta üles tähendada. Aga, pagan, see ei ole kergete killast töö. Sest näidendid on täis säärast angsti, mis lööb allapoole vööd ja veel kuhugi ja üldiselt oleks mugavam oma pea sees nihukeste asjade peale mitte mõelda. Ja õigupoolest ainuke lähtepunkt, kust ma saan astuma hakata on see, et miks ma ei taha sellest rääkida.

Lihtne. Kes tahaks, saaks ja oskaks rääkida armastusest? Armastusest, mis on kuri jõud, inimese lõhkuja, tema jaoks liiga suur, liiga tugev tunne. Kust on ülepea pärit kujutlus, et säärast afekti peaks armastuseks nimetama?

Samal ajal hakkasid mind külastama ebameeldivad unenäod. Solgitoru lekkis, mina aga lamasin porisel maapinnal, millele sadas peenikest valget pihulund ja armatsesin mingi tüübiga, väljas kondas rääbakas valge kass, ukse taga oli kimp külmavõetud tulpe. Järgmises näidati mulle haiglat, määratusuurt, mitmekordset, laiade ees- ja kitsaste tagatreppidega, sadade klaasuste reaga, öötuledega koridoris, arstide arusaamatu jutuga, ja ma olin suutnud ennast riietada nii, et rinnahoidja käis aluspükstest läbi, ma ei saanud ennast sellest kombinatsioonist kuidagi lahti rõivastatud, siplesin nagu sitikas liival. Siis nägin kolmandas painajas, kuidas mu maja ümber ehitati hästi lähedale ja hästi kõrge puust plank, selline nagu vangla, mõistate? Müüriti kinni, pandi plangu taha. Taustaks jooksis laste värvipliiatsiga joonistatud pilte, aga neil oli veider sümboolika, ütleme siis et seksuaalse alatooniga.

Ptüi-ptüi, sülitasin ärgates üle õla. Pole vaja, pole vaja mõelda nii keeruliste asjade peale. Valeraha on see teie armastus. „Nad“ nõuavad endale kõiki sinu tundeid, headust, andestust, mõistmist, kaastunnet, lahkust, kannatlikkust, ja vastu pakuvad ainult armastust. Armastust, mida neil on rohkem kui kellelgi teisel. „Mitte keegi“, teatavad nad dramaatiliselt „ei hakka sind kunagi niipalju armastama“. „Kuidas sa saad mulle niimoodi teha? Ma armastan sind.“ ja läbisegamini – „ma ei süüdista sind“ ( mis tähendab - ma süüdistan sind), „ma ei süüdista kedagi“ (mis tähendab - ma süüdistan kõiki), ja lõplikult, kokkuvõtvalt - „sa süüdistad , süüdistad, süüdistad mind, miks sa teed mulle nii, sa ju tead, et ma armastan ainult sind?“ Siis tuleb ka tingimata, et „sa oled õel, valelik petis“

Vilets, väga vilets valuuta. Sellistel kroonilistel armastajatel on võime tunda ainult enda kannatusi, enda ebameelivaid emotsioone ja nad oskavad oi-kui-hästi tekitada pineva, mürgise kannatajaõhkkonna, milles igasugused head kavatsused lämbuvad. Armastuse ohver ja põhjustaja, kui ta on hea inimene, aga enamasti ju on, muidu ta ei püüaks mõista, andestada ja mitte süüdistada, muidu ta ei laseks ennast niimoodi katki armastada (ta pole selles ise süüdi, ta on a) haige, b) ajutiselt rivist väljas, c) tahab mulle ainult head, aga ei oska, d) ma ei saa talle niimoodi teha jne jne jne).

Siin. Praegu. Koos. Ei. Reeda. Kunagi? Miks peaks siin ja praegu sisaldama endas lubadust igavikuks? Miks peaks üks inimene teist tükkis naha ja karvadega niiväga omale tahtma? Mis ta peale hakkab selle inimesega? Armastab teda? Vilets, vilets vahetuskaup, anda ära oma hing mingitel ebamäärastel altruistlikel ajenditel. Parem juba „reetmine“.

Niimoodi, tuleme tagasi näidendi juurde, minu näited on veel leebed, nii leebed võrreldes saalis toimuvaga. Ma ei hakka selle kirjatüki raames arutlema lavastuse täpsuse või tõlgenduse õigsuse üle, ega ammugi mitte näitlejameisterlikkuse üle, aga kindlasti ma annan au inimestele, kes on kuid oma elust kulutanud negatiivsete emotsioonidega toimetulekuks. Sest mis juhtub saalis? Vaataja saab kolm tundi täitsa oma raha eest ebameeldivust tunda. Lasin silmi üle parteri, nad olid kõik nii tõsised. Kui mõni ka püüdis muiata, siis õige pea sai ta aru, et siit naeruteraapiat ei saa. Lisage kramplikule füüsilisele ja vaimsele kiindumusele narkootikumid, võõrutusravi, igasooliste igasugustes kombinatsioonides vaimselt ja füüsiliselt vägivaldsed suhted, selle naturalistlik kujutamine, teatrirööge ( ma olen ise ka loomuldasa häält tõstev inimene ja vahel ma lausa karjun, aga selle kolme tunni jooksul kostis teatrirööget rohkem, kui mina produtseerin kümne aastaga, väga ekstrahheeritud värk, nagu teatris ikka).

Ja nõnda me jõuamegi näidendi teise poolde, sinna kuhu jõuavad kõik maniakaalse armastuse osalised, need keda "reedeti" ja need kes "reetsid", kes ei suuda oma saatusega elada - vaimuhaiglasse, kus ravimid peksavad niigi piinatud keha, turgutavad ja suigutavad, stimuleerivad ja rahustavad, kus haiglased mõttevood vahelduvad stuuporiga, kus valesti on kõik - kogu taju.

Taavi Eelmaa hääl loeb numbreid – 48, 62, 17, 54, 32 ja ainus, mis mu peas sellega seostub – on see, kuidas ma oma vanemale sugulasele aeglaselt ja selgekõlaliselt telefonis bingo loto numbreid ette loen – kui ta on unustanud teleka ees istuda. Ja teine arutu uitmõte on see, et kas siis ka  loto numbrid on su elunumbrid, elu-aastate numbrid ühest seitsmekümne kaheni?

Ma püüan mõista, aga ma ei suuda. Kuidas on võimalik, et kellegi elu on läinud nii sitasti, objektiivselt või subjektiivselt, lihtsalt et kellelgi on nii halb? Ja et seda nii halba peab ilma mingi kaunistava katarsiseta, uhkuse või ülluseta presenteerima? Ma arvan, et ma pigem vihkan neid inimesi. Kes arvavad, et nende valu, nende tunded ja nende kannatus on nii mõõtmatud, nii mõttetud, nii lunastuseta. Et ainult armastus võib neid päästa. Miks peaks nende keha, nende hing kellelegi kallis olema? Miks peaks kellegi keha ja hing olema lõpmatu naudingu ja kannatuse allikas? Mind ei huvita, kas see on haigus, halb lastetuba või mõnda muud sorti psühhopaatia. Mina, kes ma tahan ellu jääda, kardan selliseid. Parim kaitse on ükskõiksus ja sellepärast on nii uskumatult ebameeldiv seda lavalt vaadata ja ma tõesõna ei saa aru, kuhu mind kui vaatajat tahetakse selle näitamisega viia. Ma kuulsin omal ajal Theatrumi-koolis tüdimuseni teatrimantrat – mille nimel? Ja vastust ei ole.

Ma ei tea kas see on "nii üheksakümnendad" või "tänapäeva ühiskond". Ma tean, et nii on, nii tõepoolest on. 
Isegi veel hullemini on, vähem verd, rohkem aastaid, pikem masendus, suuremad haavad, vähem lootust.

Ma soovitan olla üks tervik ilma teisepooleta, ilma painava vajaduseta saada üheks kellegagi, millegi pärast.
Ma ei keela armastamast. Aga armastuses hoolid sa teisest, kui sa hoolid teisest, pead hoolima ka iseendast ja kui sul on tunne, et sa oled õnnetu koos selle teisega, siis ole parem üksinda õnnetu. Sest halvim, mida teevad meiega halvad suhted, on see, et me ise muutume halvaks ja inetuks. Ja just selle pärast, et säilitada oma hinge võime ilus ja hea olla, peab oskama vabaks lasta, lahkuda, loobuda. Parem muidugi, kui oleks terav skalpell, lõige kiire ja puhas, kuigi enamasti käib see mingi nüri esemega niikaua saagides, kuni tagajärjeks on 4.48 psühhoos.


Vaoshoitum ja arukam lugemisvara kui need vastumeelsusest kantud mõttepudemed asub Müürilehes


nii mõnigi võib sealt ise ennast ära tunda

Mait kutsus seda oma Jussikeseks

$
0
0

Mul oli Mait Vaigu proosadebüüdi suhtes suur huvi, ja oli ka hirm. Nagu meie omad siin kirja on pannud, tuleb Vaigu seest kaht tüüpi meelelaadi või tunnetust välja. Üks neist on universaalne, selline, millega me kõik võime nõustuda. Teine on sihuke maakirikuõpetajalik. Me kõik sellega nõustuda ei saa. Ja raamatu sissejuhatus, mis teenib ka tutvustava tekstina, kas peaaegu või päriselt ütleski "maakirikuõpetaja". Mitte, et teose väärtust vähendaks selle ideoloogiline kõverus, ei, kindlasti mitte, aga ma pean tunnistama: mind huvitas kõige enam selle raamatu juures kuidas saab kõlama jutuvestja hääl. Niimoodi on siin maal, kui keegi on nagu võõras sõber.

See ei saanud kindlasti olema seda, mis ma kartsin. Tegelikult sai see õige mitmeti üllatama. Algul oli tunne, et Mait on kirjutanud midagi, mis on nagu Vahtramäe Emil tänapäevas või Beavis ja Butt-head Eestis - kaks teismelist maapoissi jõlguvad oma kollanokast vennaga ringi ja hävitavad süüdimatult oma isa vara või muud mis ette jääb, ent selles puudub vana-aja mahapillatud moosipurgi või katkiläinud piimakruusi traagika, sest nende isa on sihandne kohalik korruptant ja riigivaras ning ümbritsevast kontingendist nii mitu pügalat rikkam, et poiste tekitatud muljetavaldavad purustused ei registreeru absoluutskaalal. Need asjad on väärtusetud, sest need ei tulnud tegelikust tööst, ja tegelik töö ei ole midagi väärt, sellepärast, et et seda tehakse, säilitamaks muljet, et pere rikkus on ausa tööga teenitud. Aeg-ajalt jagatakse väiksemale vennale heldelt kasvatuslikke tohlakaid. Ning alul sa näed kõike läbi keskmise venna asise pilgu, nii et Jussi tunded ja suhtumine jäävad tahaplaanile, ent ka need on alati seal. Ning nii kui raamat tõsisematele radadele pöörab, saad sa aru, et need on seal ka alati olnud.Nii et ühe vaatepunkti sees on vaatepunktide paljusus.

See kõlab nagu sotsiaalkriitika, aga see on juba mu lahtikirjutuse viga. Mait on selle nii kirjutanud, et see tuleb argise tõigana läbi poiste pilgu, ning lisaks veel nõnda, et sa näed ja mõistad: autor ei pea oma tegelaste üle kohut, nad lihtsalt on, nagu nad on, neile ei panda seda süüks. Ning seda pean ma suurejooneliseks saavutuseks.Sellega võib nõustuda.

Samuti on "Juss ja vennad"üks üle tüki aja ehtne noorteromaan. Neist, mida ma näinud olen, muidugi. Muidu näib, et teismeliseromaan on üle võtnud. Ühe ja teise vahet formuleeriksin ma nii: noorel on põhimõtteliselt õigus, hoolimata oma puudujääkidest ja eksimustest ja on tunne, et ta läheb maailma võitma. Teismeline seevastu eksib ja kaotab maailmale, hoolimata sellest, kui aus tema võetud positsioon olla võib. Ka keeles võid sa nende terminite juures märgata, et üldiselt peetakse heaks asjaks, kui sa jääd mingis mõttes nooreks, ent samas  puberteet võiks pigem siiski läbi saada. Ma arvan, et sellest saaks  terve kultuuriteoreetilise artikli. Jah, muu hulgas ka sellest, kuidas meretagused kolonistid on oma hiiliva ideoloogiaga suure jupi rahvuse noorust pistuutsi lasknud. On üsna meeliülendav, kui tarkade ja analüüsivõimelistena Vaik oma noori kangelasi kujutab. Jussi vast eriti, aga teisigi. On näha, et nad saavad vanemast põlvkonnast märkimisväärselt paremini maailmast aru. Ja mul on hea meel, et see nii on.

Romaani aeg ja stiil ei ole tänapäev. Aga see ei ole ka vale - (ega ma ei tea ka, kuidas "tegelikult" on) -, see on nagu kellegi kujutlus tänapäevast, natuke nagu viimased nelikümmend aastat oleks kokku kondenseeritud ja mingi imelik valgus paistaks selle peale. Ja sellisena tundub ta mulle õigem, kui mingi "tõetruum" tänapäev. Võiks öelda, et oluline on ekstrahheeritud ja pandud kuube, kus ta vastu ei hakka. See on nagu raamat, kus nii vanal kui noorel on võimalik end ära tunda, ma arvan.

Raamatu põhiliseks nõrkuseks on tema rabedad, venima kippuvad laused. Need on õigustatavad, kuna need on kõik tegelikult nagu poisi mõttekõne, eksju. Aga siiski on mul tunne, et teksti oleks olnud võimalik viimistleda. Tahaks ise selle raamatu toimetaja olla.

Raamatu kaas meeldib mulle nüüd rohkem, kui ta meeldis enne. Enne oli ka okei, aga nüüd ma taipan ka vaadata, et see võib olla noore inimese kena teos, selle asemel ei olla vanema inimese vilets teos. See ütleb üht-teist asjade üldise seisu kohta, kui need kaks asja sega mini võib minna. Või selle kriitiku üldise seisu kohta, kui soovite.Küljendus jällegi oli üheselt kohutav.

Täielik tragöödia

$
0
0
Tõnu Tunneli foto NO99 leheküljelt
No see Ühtse Eesti making-of film on nüüd väljas ja mine VITTU kui valus seda vaadata oli. Mis paralleelreaalsus sealt hargneda oleks võinud. Vaim oli küll valmis, aga poliitharidus jäi nõdraks. Nad valisid: teha teatrit, ning seda tehes hävitasid teatri. See oli parasjagu nii suur asi, et sellest suuremaks nad enam ei lähe, on ju nii? Aga muidu saaks tublisti teatrit, teatrit meile kõigile, saaks ühe käega manipuleerida ja teise käega iseoma manipulatsioone paljastada, see oleks otsekui tõsine naljapartei. Kas sellel ei oleks mitte ühiskonnaga rohkem otseühendust kui NO-teatril täna on? Sellega oleks ka maailmakuulsamaks saanud, kui Saksamaa teatrifestivale mööda käies kunagi saab. Kui poliitika ja äri on selles maailmas tahes või tahtmata sümbiootilised, miks ei võiks siis olla nii, et kohati on poliitika sümbiootiline ka mõne muu asjaga? Sellisega oleks kohalikku elu tõeliselt destabiliseerida saanud. Kahtlane liim, mis maailma koos hoiab, ei oleks jäänud samaks. See koht, kus see tüüp ütles, et see on osa sellisest pikemast ühiskonda muutvast protsessist, see tuletas meelde ühe asja, mida Trotski kunagi ütles. See oli „Menševikud, teie koht on ajaloo prügikastis.“

Siin ma avaldan teile ühe saladuse. Eetiline protest on tegelikult tagajärjetu ja märgist mööda üritus.See, et võim varastab, see ei ole tegelikult tähtis. Seegi pole, et ta valejuttu räägib, ega ka see, et ta solvab inimese intellekti. Kõik need süüdistused muutuvad aktuaalseks alles siis, kui tegelikult on hoopis üks teine asi valesti, nimelt, kui poliitikud ei saa enam oma riigi valitsemisega hakkama, kui nad ei halda olukorda adekvaatselt ega suuda enam iseendagi standarditele vastata. Me lubaksime poliitikutel seadust rikkuda, kui nad rikuksid seda meie huvides. Selles suhtes oleks ka Kultuuriministeeriumi raha väärkasutamine olnud eetiline, kui NO-trupil oleks olnud sisemine kindlus, et nad annavad selle eest ühiskonnale rohkem vastu. „Eetika peaks kujunema poliitilise võitluse käigus", ütleb sloveenia hegeliaan Slavoj Žižek.

Demokraatiat ei ole samuti mõtet üle fetišeerida. Tegelikult loeb tahtejõud alati rohkem kui hääled, hääled võivad lihtsalt olla kellegi tahtejõu peegelduseks. Eesmärgile orienteeritud inimgruppide üheks omaduseks on see, et neil on juhid, isegi, kui me neid niimoodi ei nimeta. Me järgime juhte, sest me tunneme nende eesmärkides ära iseenda omad. Parema riigi jaoks ei ole ilmtingimata tarvis paremat valijat, ega ka kogu rahva politiseerumist. Paremaid ideid on tarvis, ja nende elluviimist. Siinkohal tuleb ka märkida, et Ühtse Eesti projekti raames käsitleti populismi mõistet võrdlemisi ühekülgselt. Tuleb eristada sõnade populismi tegude populismist, lubadusi tegudest. Et puust ja punaseks teha, „Eesti viie rikkaima riigi hulka“ on virtuaalne populistlik akt, aga tasuta ühistransport täiesti reaalne. Nende vahe on see, et üks loob maailma erinevuse, mingi positiivse erinevuse suure hulga reaalsete inimeste jaoks. Ja see, kui me tahame parteidele paremat sisedemokraatiat, tähendab põhimõtteliselt, et me nõuame poliitilise võitluse reeglite lihtsamaks muutmist. See ei saa kunagi olema liiga kerge, ning et see laialdaselt leviks, oleks kõigepealt tarvis tõestada selle kasulikkus.

 Aga on hea, et see ebaõnnestumine dokumenteeritud sai. See paneb selle üle rohkem mõtlema. Ja on ka omamoodi poliitharimise projekt, ehkki teistmoodi, kui nemad mõtlesid. Praegu on nende ja seotud projektide mõju olnud ehk selline, et olemasolevaid parteisid hinnatakse rohkem võrdsetelt alustelt lähtuvalt. Mis on vähem kui midagi ja rohkem kui mitte midagi. Huvitav, kuivõrd nad aduvad, et nad saatsid seal projektis iseennast ka vittu?

P. S. Nad on Kunila sülekoerad ja Eesti teater on ülerahastatud. See, kuidas nad Hooandjas selle Juhan Liivi tüki jaoks raha korjasid oli ka päris mage. Esiteks, NO99l on juba hoog sees. Teiseks, Juhan Liiv oli julmalt vaene kutt ja elas sajandil, kus oli märkimisväärselt palju vähem igasuguseid luksuseid, kui nüüd.

Ilmus toimetatumal kujul kinolehes "La Strada".


Käed

$
0
0
Käed (foto: Gea Grigorjev)


Mitu kätt sind selles elus puudutavad?
Mitu kätt on libisenud üle su naha
ja kiskunud nahku seljast teistelt,
et kaitsta sinu ihu?

Mitu korda saab puudutada inimest
enne veel, kui õõv ta naeratuse lammutab
ja su roomavatest kätest saavad maod
tema kaugete niuete ümber?

Käsi kui relv.
Käsi kui sõnumitooja.
Käsi, mis puudutab sind seestpoolt
ja muudab su teiseks
justnagu üürnik, kes sisse kolinuna
tõstab mööbli ümber,
vahetab vaiba ja kardinad
ja toob endaga kaasa uue lõhna.





Koduteel komistad unustatud
käte otsa.
Kõnniteest läbi surutud sõrmed
küünistavad asfaldile su nime.
Muudmoodi nad rääkida ei saa,
sest kunagi armsad suud said
ammu kaetud.
Need kunagi armsad käed on
ammu maetud.

Kunagi armsad käed,
mis ootavad asfaldi all
kunagi armsaid samme.
Asfalt. Su nahk on nüüd asfalt.
Sind saab silitada töömehekinnastega,
mitte paljaste kätega.
It's my way or the highway, baby,
see on armastus autorataste all.

Kunagi olid ühed käed ristatud palvuseks,
et taevas sind hoiaks.
Kunagi hoidsid ühed käed
taevast su kohal.
Kunagi aidati sind ilmale.
Kunagi sind pesti, kusti, riietati
ja õpetati rääkima, kõndima.
Sind puudutati, sinust võeti kinni
ja sind juhatati siia ellu.
Aga sind ei õpetatud puudutama.
Sulle anti paar kohmakaid käsi
ja otsiv süda, mis naeris
armastuse välja.

Kui olla piisavalt kaua üksi,
muutuvad ka oma käed võõraks.
Kui olla piisavalt kaua üksi,
muutuvad ka onakäed võõraks.

Milleks sulle käed?
Kätelkõnd on akrobaatide rida,
kui sul pole just jalutut sõpra,
kes vajab sind, et
kõndida su kätel.
Minul oli.
Ma pillasin ta maha,
ta kukkus läbi asfaldi
kätemerre
ja uppus mu teerulli tõrvas.

Süda kui armastuse sümbol.
Süda kui organ.
Süda kui teerull.
Töömehekindad.

Miljardid käed haaravad praegu
millegi või kellegi järele.
Rikkad käed ja vaesed käed,
head käed ja halvad käed,
naisekäed ja mehekäed,
päriskäed ja tehiskäed.
Kuskil tõstetakse käsi,
mis päästab püssitoru ette veetud mehe elu.
Kuskil langeb käsi,
öeldes: “Alustage hukkamist.”
Kusagil on mees, kes oma naist
ühe käega kägistab
ja teisega lohutab.
Kusagil on naine, kes hoiab
mehe käsi oma käes
ja äralõigatud kätega mees
lamab põrandal vereloigus.
Kuskil ühed käed toidavad
nälgivat inimest.
Kuskil ühed käed hoiavad
närbuvat inimest.
Kusagil on käed, mida sa iial ei suru.
Kunagi sa näed maetud käte peal muru.

Laste haigemaja

$
0
0
Kõigepealt oli vastuvõtt, väike küljepealne ruum laua ja mõne pruuni raudjalgse vakstutooliga. Seal me istusime emaga, kes andis aru, mis hädasid mul küljes on. Kas on olnud leetreid, difteeriat, läkaköha? Milliseid haigusi on põdenud? (Neelupõletik, neelupõletik, neelupõletik.) Kas on mingeid halbu harjumusi? “Ta kiigutab ennast.” Kiigutab, mismoodi? Vastuvõtuõde vaatas mind halvakspaneva pilguga. “Kiigutab ennast magama, sageli on ühel pool isegi juuksed pulstis,” vastas ema häbelikult.

Esimest korda olin lastehaiglas vist umbes kaheksa-aastaselt ja mitte neelupõletikuga, vaid mingi sapi- või maohädaga. Igatahes ma mäletan, et ema tõi mulle mandariine ja need olid haruldased maiusasjad, pugisin nad korraga sisse ja öökisin pärast terve öö, ei jõudnud WC-sse, mis oli pikas rohelises koridoris (teate küll seda haiglarohelist? see pole hele, see pole tume, see pole sinakas, see on midagi hallikasrohelist, maailma kõige koledam värv), vaid oksendasin palatis asuvasse kraanikaussi ja sinnagi pool mööda. Oi ma hommikul sain kurja Prillmao-nimelise õe käest! Prillmadu oli 50-60 ringis naisterahvas, tigedad silmad prillide taga pulkas ja kõik kartsid teda, sest ta ei jätnud kunagi halvasti ütlemata. “Teeme sulle kokarboksilaasi süsti!” ähvardas ta patuseid. “See on nii valus, et sa pissid püksi!” Prillmadu oli alati paaris hiiglapaksu pruunisilmse ja mustavuntsilise sanitariga ning koos olid nad oma elu päris mugavaks teinud.

Lastepalateid oli kaks, läbikäidavad, eesmises tüdrukud, tagumises poisid, umbes kuus-seitse voodit palati kohta. Nende ees oli tittede boks, ruumi keskele oli ehitatud latritega kuut, kus iga titt võis rahus üksinda karjuda, aga nad olid nagu koerad, kui üks alustas, panid teised takkajärgi. Tite alla käisid sellised aasta-paari-kolmesed jõnglased, kes tegid püksi ja potil käia mõistsid viletsalt. Suuremad lapsed kamandati neid söötma, tagumikke kasima ja potitama. Prillmadu ja Paks said siis rahulikult kohvitada.

Paksul oli seljas lahmakas valge taskutega kittel, mis ähvardas ta üüratu rinna kohal nööpidest pakatada. Õel aga oli passega valge põllseelik ja peas sihuke rätiku moodi tanu, mis tagant kolmnurkselt laiali langes. Väga valevvalged, puhtad ja tärgeldatud. Mitte ühtegi arsti ma ei mäleta, need näitasid ennast hommikusel ringkäigul kümneks minutiks, ei olnud õelad ega muul moel meeldejäävad.

Enne ja pärast ringkäiku oli protseduuride aeg. Keda vaja süstida, seda süstiti, keda röntgenisse viia, viidi. Mina pidin sondi neelama. Sondineelamise tuba oli teisel korrusel, maosond oli selline jäme ja lühike kummivoolik ja tulema pääses tunni ajaga, sapisond oli aga pikk ja peenike ja lamama pidi terve päeva, neerukauss kõrval taburetil. Voolikud olid tellisekarva oranžid, otsast aukudega, ja nende neelamine oli hiina piin, terve elu olen kartnud sondineelamist pärast seda, oi kuidas kartnud, ja arstidest ülepea katsunud eemale hoida. Aga siis oli vaja, terve kooliaja oli vaja muudkui arstidega sehkendada, sest koolis käia mulle sugugi ei meeldinud. Loomult põdur, sain ma palju kergemini hakkama simulanditükkidega, mis iga teise lapse ema oleks pannud ainult kurjalt kulmu kergitama. Nii kui midagi kaebasin, jäeti mind koju voodirežiimile, alati ja tingimata voodirežiimile, ja helistati välja doktor Hiob. Doktor Hiob vaatas kurku ja ütles – neelukaar on punakas. Neelupõletik. Punkt. Lõpuks sai mul neid neelupõletikke nii palju, et doktor Hiob väsis ja laskis mul mandlid ära lõigata.

Mandlilõikus tehti suures suurte inimeste haiglas. Tooli külge seoti rihmadega kinni ja tagant hoidis veel õde pead paigal. Valgel musta äärega emailkandikul lebas hulgaliselt kääre, konkse, nuge ning kaabitsaid. Kõigepealt tehti kurku süst ja siis urgitseti mandliääred terariistadega lahti ja aeti neile ümber selline peene traadiga ling nagu pisike poomisnöör ja – klõpsti – tõmmati ling kokku ja mandel lupsas suust. Ning sama teist korda. “Mädased,” kommenteeris arst. Jube valus hakkas varsti, palatis seisis öökapikesel süljetops, midagi alla neelata ei saanud, kõik pidi välja sülgama. Päevake hiljem sai juba hapupiima ja siis mingeid tumme. Teate ikka, misasi on tumm? See on haigetoit, veega keedetud pudruleem, mitte puder ise, vaid see vesi, mille sees puder keedeti, pudrune vesi.

Peaks õieti proovima tummi süüa, tea, kas aitab ka keskea kõhuvalu vastu, muidu ma ravin oma kõhutõbe enamasti suitsu ja kohviga.

Aga ohtratest simuleerimistest hoolimata või just selle tõttu sugenes sekka mõnigi päris tõbi. Pea iga kooliaasta kolmas veerand möödus lastehaiglas. Enam ei pidanud vastuvõtus küsima, mis on selle lapse halvad harjumused, kõik juba teadsid, et see on ju see õpetajatütar, tema kiigutab ennast.

Ükskord viidi mind Cito!-ga kohe Hiobi autos haiglasse, mul olid käte ja jalgade peal reumamuhud, mis hirmsasti sügelesid, need olid mööda säärekondijoont ja küünarnukist randmeteni. Ja kokarboksilaasi süste ei tehtud mulle mitte hirmutamiseks, vaid raviotstarbeliselt. Nad olid tõesti valusad. Kuna ma olin siiralt häbelik, siis lasin kõik süstid käsivarde teha, kui just ei olnud ordineeritud tagumikku. “Usu mind, tagumikku ei ole pooltki nii valus,” ütles mõni lahkem õde. Mkm, raputasin mina pead. EKG oli minu protseduur, ja südamereuma diagnoos. Hiljem lahjendasid nad selle vegetodüstooniaks, siis kui käes oli teismeiga ja vererõhk pani üles-alla.

Pea iga kord, kui jälle haiglas olin, oli seal paar-kolm last, kes olid samuti alalised haiglaelanikud, ühel poisil oli suhkruhaigus, kõik ta kümme näppu olid lakkamatutest vereproovi võtmistest auklikud ja õieti juba sarvestunud. Ühel tüdrukul oli kogu aeg kopsupõletik, ilma vahet pidamata.

Mõnikord sattus meie sekka ka mõni juba peaaegu täiskasvanu, näiteks neljateistaastane neiu, muude heade asjade hulgas joonistas ta pliiatsiga palatikaaslastest kenasid pilte ja tal oli haiglas kaasas paks raamat “SS tegutseb”, kuidagi sokutas ta selle mulle, kui ise koju sai. Selle raamatu peitsin ma kodus riidekappi sügavale riietekuhja alla, nii väga kartsin ma neid pilte, mis seal sees olid. Lõpuks tegin südame kõvaks ja viskasin ta salaja prügipange nagu suure patu või pahaksläinud mannapudru.

Õhtuti räägiti voodis soss-soss-soss lugusid, anekdoote ja õudusjutte – kuni hakkas kostma nohinat siit ja sealt voodist. Vaatasin kuuvalgustriipe laes, kuulasin vaikust, tittede rahutuid vääksatusi, õe tasaseid samme, pimeduses kumas kraanikauss, helendas nurgataguse koridori valgus, voodid kägisesid ja kriiksusid, mõtted seisid paigal, läksid segamini ja siis tuli uni.

Päeval mängisime kaarte ja lauamängu Tsirkus. Ei olnud vigagi, ainult vaikne tund oli üsna masendav. Vaikse tunni ajal pidi lebama vaikselt päevase baikateki all ja ei mingit raamatulugemist.

Voodid olid muidugi raudotstega ja reformpõhjaga, vedas, kui said mõne sellise, mis veel polnud väga auku magatud. Hommikul pidi need sõdurlikult üles tegema, villase teki kenasti madratsi alla toppima ja seda kontrolliti. Kui ei olnud hoolega ja ilusasti sirgus kõik, tuli ümber teha. Padi oli alati mingi võimatult väike nirakas, raudset voodiraami see väga pehmemaks ei teinud. Peale vaikse tunni pikutust võis hakata ootama külastusaega, see oli kella viiest seitsmeni, siis tuli ema. Ja kui seni oli olnud kõik enam-vähem väljakannatatav, siis äraminekute kurbus oli otsatu. Muidugi oli talvel ka gripikarantiinide aeg, siis ei saanud keegi ligi, ema käis meie koeraga akna taga, seisid kahekesi seal lumes ja mina teisel pool klaasi ja ma vaatasin oma pruuni koera ja tahtsin üle kõige, üle kõige, et haiglasse lubataks koeri kaasa võtta, ja öösel kujutasin ette, kuidas ta magab mu kaisus, see aitas natuke üksinduse vastu ja aitas uinuda.

Lastehaigla oli muldvanas kahekordses puumajas, eest puust sammastega, võib-olla oli see endisajal kõrtsihoone. Alumisel korrusel oli väike vastuvõturuum, pikast rohelisest koridorist sai palatitesse, mis järgnesid keerdus üksteise järel – tittede, tüdrukute, poiste. Teises koridori otsas teist kätt oli pisuke kahe voodiga karantiinikambrike, sealgi olen olnud, ja selle kõrval pesuruum, kus seintel rippusid pika voolikuga kummikotid klistiiri tegemiseks, nurgas seisis ratastool, aknalaudadel olid virnas siibrid ja muud sellised haiglaasjad. WC oli haigetele ainult üks, ühe potiga, pisike pruunide seintega hämaravõitu kubrik, seal tuli hommikuti sehkendada oma uriiniproovidega. Neid proove neile ikka meeldis võtta, üks analüüs oli selline, kus iga tunni aja tagant pidid asjal käima, tulgu või pool tilka. Minu meelest käisid proovid ikka koorepurkide sisse, haiglas niisamuti kui kodust viies, ja kui ma nüüd moodsal ajal ükskord pidin kust analüüsida viima, vaadati mind nagu kuu pealt kukkunut ja öeldi, et apteegis müüakse uriiniproovipurke ja et keegi ei too klaaspurgis, sellist ei võeta vastugi.

Teisel korrusel oli arstide ruum, õdede oma oli all, kuskil EKG ja röntgeni kõrval, ja ka oli seal üks imelik katusealune palat, taladega toestatud. Tolles palatis oli üks ema oma pimedalt sündinud imikuga, veel keegi üksildane täiu täis lapsuke ja mina, rohkem ei kedagi, palat oli päris avar. Ma olin juba suur tüdruk, sedakorda haiglas vegetodüstooniaga, ehk siis ei millegagi, ja arstid lihtsalt raiskasid minu peale oma aega, vererõhk oli 140 ja palavik oli 37,2 ja nad ütlesid, et see on kiirest kasvust. Kus iganes haiglates ma olen olnud, ise või hiljem oma lastega, alati on seal lapsi, kellele vanemad järele ei tule. Nii ka sellele täitõrjet saanud ja rätikusse mässitud peaga tüdrukule seal katuse all oli kojusaamist lubatud, aga keegi ei kiirustanud teda kätte saama. Mina seevastu elasin üle oma elu ühe suurima häbi. Ussid, ütles arst. Ussirohtu. Ise suur tüdruk. Ussirohi oli selline kollane ja magus nagu kogelmogel, aga mõru ka. Ja lusikast anti.

Väga levinud ravimeetod, mis ei aidanud küll usside, aga kõige muu vastu, oli elektriravi. Elektriravi kabinet oli suures haiglas ja ise ka avar ruum paljude riidesirmidest moodustatud latritega, igas soliidne hall raske aparaat nuppude, lülitite, skaalade ja juhtmetega. Elektriravi sai haige kurgu vastu, siis pandi klapid kaela peale. Ja lisaks pidi istuma kvartsi saama, toru suus, metallimaiguline osoonilõhn ümberringi ja liivakell laua peal. Elektriravi aitas neeruhädade, põiehädade, ninakoopapõletike, kõrvapõletike ja veel saja vähema ja suurema häda vastu. See torkis ja surises, aeg-ajalt käis õde voolu juurde keeramas, klemmide alla asetati niisked lapid, lamasid seal niiviisi mõnusalt ja muudkui tervenesid. Millegipärast tänapäeval ei ole elektriravi üldsegi enam nii populaarne.

Peale mandlite kaotasin varsti veel ühe osa endast – pimesoole. Oli laupäevane koolipäev. Ja hirmus kõhuvalu, nii suur kõhuvalu, et vedas kooku kõverasse ja käiagi ei saanud. Ema oli mul Minskis komandeeringus ja mina üksi koeraga kodus. Aga õnneks oli meil klassis just ühel tüdrukul pimesool lõigatud ja too sai kohe aru, mis mul viga, viis mu väga asjatundlikult haigla vastuvõttu kohale. Seal oli kena noor meesarst, kes tahtis mu kõhtu kombata ja käskis seeliku ja aluspüksid alla lükata. Minul oli aga seljas tädi Elleni vana mittevenivast materjalist ilusa sinise tikitud lillemustriga sukahoidja ja see ei läinud sugugi lükkamise peale allapoole, selle pidi kolmekümnest väikesest haagist lahti tegema. “Mis asi sul seljas on?” küsis arst hämmeldunult.

Igatahes viidi mind pikema jututa kohe operatsioonilauale, narkoositorbik pandi nina peale ja ma mäletan, kuidas suur ümmargune erevalge operatsioonilamp hakkas äärtest mustaks tõmbuma, järjest pisemaks punktiks, kuni kustus kõik. Ei olnud muud hirmsat midagi, pärast ei saanud nädalapäevad naerda, kaks nädalat sai koolist vabastust ja võimlemisest veerandi lõpuni, mis võiks veel toredam olla. Aga kui ei oleks olnud toda läbinägelikku klassiõde, oleks minuga läinud nii, nagu klassivend Ennuga paar kuud hiljem, tema ei läinud õigel ajal arsti juurde ja ta pimesool lõhkes, kõhuõõs oli sodi täis ja asi päris paha. Haiglas lebas ta rohkem kui kuu, haava hoiti lahti ja sealt rippus välja voolik, igatahes jäi ta ellu. Nii hästi ei läinud ühel mu teisel klassivennal, kes kuueteistaastaselt suri täiesti ootamatult suhkrukooma kätte, sest arstid ei tundnud sümptome ära. Ta oli veel vanade vanemate hiline laps.

Käeluu oskasin pooleks hüpata kodus voodis. Koeraga mürades hüppasin ise oma käe otsa ja väga valus oli, murdosa sekundit üritasin mitte karjuda ja siis pistsin lõugama. Olin muidugi jälle neelupõletikuga kodus voodirežiimil ja pidin järgmine päev ennast doktor Hiobile näitama minema, muuhulgas mainisin, et kukkusin libedaga ja käsi väga valus. Röntgen näitas: mõra. Ja pandigi kipsi mind. Ema aga kukkus oma käeluu katki, kui tuli minu esinemist vaatama aktusele, niimoodi et luuotsad vaheliti, kannatas pöörast valu terve etteastete aja ja alles siis läks traumapunkti, kus üks eriti karmi käega meesarst väänas ta luuotsad paika. (Too oli tuntud kui lihunik, kes valust ei küsi, ka tema naine oli arst ja neil oli kaks kena, kuid kurttumma last.)

Haiglas olles jaguneb su päev rangelt söögiaegade järgi. Hommikusöök, lõuna, oode ja õhtusöök. Ja õhtusöök on alati jube vara, kell kuus on vist hiliseim variant. Seega on seal igati soodsad võimalused lahjumiseks, kuigi lastehaiglas ei ole lahjumine alati hädatarvilik ravivõte. Samuti on olemas erinevad menüüd, nende nimi on dieet nr 1 ja 2 ja 3 ja tavaline söök on dieet number 7. Suhkruhaigetele ilma suhkruta, sapihaigetele ilma kibedata, maohaigetele ilma haputa. Mulle enamasti haigla söök päris meeldis. Soe puder või piimasupp hommikul, keeduvorstiga võileib kõrval. Sai praetud räimega tomatikastmes. Või ei ole määritud saiale, vaid pandud su taldrikule väikese kuubikuna. Magus sigurikohv. Lõunaks supp ja magustoit, näiteks mannavorm kisselliga. Või kompott rosinate ja paari musta ploomiga. Peedisalatist roosaks värvunud hakklihakaste. Stoovitud porgandid. Õhtuks makaronivorm ja magus tee küpsistega. Nädala menüü riputati alati palatisse üles, siis sa teadsid, mis päeva sööki sa eriti ootad ja millist kohe üldse ei taha. Ainult üks toit meenub mulle erakordse jõledusena, see oli piima-köögiviljasupp. Piimas keedetud värske kapsas, porgand, kaalikas, küll oli see vast vastik. Ja muidugi leivasupp, vaen selle toidu vastu püsib mul alates lasteaiast, kus seda sunniti sööma, ja terve edasise elu olen leivasupist täielikult hoidunud.

Kellel haiglatoidust küll ei saa, nendel on kodust saadetud toitu. Nüüd on haiglates igal pool külmkapid toidu hoidmiseks, lastehaiglas sellist ei olnud, kogu oma riknevat ja mitteriknevat vara hoidsime öökappides. Öökapp on su haiglamaailm. See on su minikodu, su elufilosoofia essents. Ma olen näinud öökappe, kus selle omanikul on ülemises vahes ainult prillid ja kamm ja alumises hoiab ta haiglasusse. Ma olen näinud selliseid, mille uks ei käi kinni ja kus on kommipaberid, lahtised küpsised, apelsinikoored, poolikud mahlapakid ja limonaadipudelid läbisegi ristsõnade ja mustade sokkidega. Tingimata on sellise kapi pealne samuti täis pooleldi söödud õunasüdameid, lõunast järele jäänud ja varuks hoitud leiba, seal on eilne tee ja natuke närtsinud lilled purgis. Ja raamatud, haigla on raamatulugemise koht. Haiglas olen ma läbi lugenud kõrvalvoodist laenatud Kaugveri “Nelikümmend küünalt” ja Grossi “Müüa pooleliolev individuaalelumaja”. Seal lugesin läbi kogu “Tõe ja õiguse” ja “Sõja ja rahu” (välja arvatud sõjastseenid) ning hulgaliselt muud ebatavalisemat kirjandust, nagu Endla Tegova romaane, Silver Anniko “Rusikad” ja mis need armastatud eesti autorid kõik on.

Juba keskkoolitüdrukuna, jumal teab mida ma jälle olin kokku luisanud, et koolist pääseda, olin ükskord ka pealinna haiglas. Seal olin ma tunnistajaks kõige meeliülendavamale armastusloole, mida minu silmad on näinud. Meie palatis oli üks kaunis vanem daam, tal olid paksud hallid poisipeaks lõigatud juuksed, mis talle erakordselt hästi sobisid, ilusad peened näojooned ja meeldiv iseloom. Temasse armus lootusetult üks meestepalati juudivanamees. Me olime igapäevaselt tunnistajaks nende armudraamale, kuidas proua saatis tagasi lilli, maiustusi, kinke ja kuidas vankumatu järjekindlusega talle neid üha ja üha läkitati. Nad jalutasid koridoris, istusid kõrvuti kunstnahast haigladiivanil ja meie, kõrv kikkis, üritasime kuulata, millest jutt käib. Kindlameelselt ja korduvalt anti armunud mehele korvi. Miks, sellest ei saanud ma aru. Ja kuidas lugu lõppes, seda ma ka ei tea, pealinnas simulante väga pikalt ei hellitatud.

Haiglas olles õppisin ennast väga vaikselt kiigutama, nii et seda peaaegu üldse märgatagi polnud, juuksed jäid sirgu ja tekid-linad paigale. Õppisin üksindust tundma, seal, nagu igal pool mujalgi. Õppisin olema haige ja ennast haige moodi ülal pidama. Õppisin olema kannatlik, voodit üles tegema, ise enda järelt koristama ja palju muid kasulikke asju. Ja kui saatus on vähegi armuline, saadab ta mulle kunagi hilise haiglaarmastuse, armastuse, mille vastuvõtmiseks ma olen praegu kogu aeg olnud liiga terve.

                                                                                         See lugu ilmus heas ajakirjas "Vikerkaar"

Out of time man

$
0
0
René Raotma
I m walking out for love
I m walking bad really down
Like a cool breeze
I m gonna be late again
"driver wait for me please!"
I m running all in vain
Trying to catch this fucking train
"time don't fool me no more"
And i throw my watch to the floor
"time don't do it again"
Now im stressed and strained
In the subway train
Now it s half past two
Long gone the rendez-vous
Now it's half past three
Time made a fool out of me
Now it s half past four
Baby can't you see
No use in waiting no more
It s timing tragedy
I think it s nine
When the clock says ten
Thes girl wouldn't wait
For the out of time
Out of time man

- Manu Chao

"Huvitav?!"

Kas see on mõni uuem mudel? Kuidagi intensiivsemalt vilgub, liigub katkendlikult, kuid kiirelt üle taevalaotuse - paraleelselt linnuteega kaob horisondi taha. Kaheksa minuti pärast tuleb järgmine! Riia - Peterburg. Kaasaegne mudel, Bowing ikkagi või mõni veel uuem. "Kuidas teil täna läheb?" pärib õde, kes mu selja tagant akna juurde on hiilind.

"Kas mõni sputnik ka trajektooril?" uudistab mu vaatlusi südaöisest taevast.

"Kohe tuleb lennuk! Vahemaandumisega!" tutvustan ma õele õhuruumis toimuvat.
"Punetised, sügelised, kollatõbi, lutikad ja täid, kõik need on meie asutuses esindatud,kas kordamööda või korraga või vaheldumisi, aga teil on sputnikud" seletab õde mulle pimedas toas rahulikult ja sosinal.

"Jah!" vastan ma... Haaran voodilt vihiku, vaatamaks mis kell on. Vihiku andmeil kohe kolm.

"Miks te veel nii hilja üleval olete?" küsin õelt.

"Ei teagi kas naaberpalati omad täna narile saavad? Või peavad külmale põrandale pesa ehitama. Vaata neid, eile magasid protseduuride toa ukse taga." Pastelsed toonid.

 "Ukselink sul on? Tõin sulle võtme osoonianumasse. Defka värk, neli kommipaberit või kaheksa lusikat!" tutvustab õde mulle asutuses toimuvat.

"Aga milleks sulle need sputnikud?" küsib õde ja ohkab.

"Ma ei tea - ma ei tea...milleks mulle need sputnikud!" ohkan õele järgi.

"Ehk jätaksite?!" pakub õde mulle halastust.

"Veel mitte!""Kosmoselennud..." Mu mõte jäi poolikuks. Tahtsin rääkida, kui väga ma kosmost armastan ja
kosmonautidega kaasa ihkan ja et kavatsen isegi kunagi ümber päikese reisida ja sealt endale sõpru leida.

"Mina olen ka üks neist!" tõotasin õele. "Üks neist vilkuvate objektide pilootidest" ja ma ronisin koikusse istukile ja tõmbasin teki pähe rätikuks. "Näete!" pärisin õelt. "Näen!" vastas õde ja istus mu koiku kõrval asuvale taburetile ning vaatas taevast.

"Päris kena teine?!" sosistasin õele, "jah!" vastas õde ja vahtis taevast.

"Mul pole selliste mängude jaoks aega" muutus õde äkitsi pahaseks ja kõndis palati ukse poole. "Vot, teil pole aega, aga minul on."

René Raotma on bioloog ja filosoof ning majandushuligaan ning ei kanna lipsu, vaid veedab ööd ja päevad kokakuues, sest ta 10 aastat kestev elutöö uurimaks sotsiaalseid tarbimisharjumusi ning selle psühholoogilisi motiive on jõudnud poole peale ja lõppu pole nähagi.

Eimiskit

$
0
0





























tõmban tõmban sõnu
nagu sulgi padjast
ükshaaval
ilusaid kergeid pehmeid
nagu sulgi padjast
õhku loobin
puhtaid valgeid

teid vaid aevastama ajab

***

Igavene sügis
katsub läbi
me hinged

imelik sügis

kesksuine ja
mitmepealine

uputav ja
hurjutav

eks ole ju ka
nurjatu aeg.

***

Piparmünditee,
ja lumi,
ja vaikus

Üksindus,
õnn.

Nagu
jaanuarilõpu
valgus.
Lühike on,
aga vähemalt
on.

***

Nendel on teistsugune suvi.
Meri ja liiv,
muretu sinitaevas,
päikeseprillid ja rannapallid,
õlu ja limonaad.

Nendel on teistsugune suvi.

Minul on üleminek
ühest elust teise.
Ma langen, kuid ometi
ei kuku kui kivi,
vaid püüan kandvaid
õhuvoole;
ja niimoodi kukkuda
võib kaua.

See ongi lend.

***

Armastan ronge ja vanu maju.
Armastan vaikust.

Ja kaugel veerva rongi kaja.

Linnusuile lisaks
on see kõikse ilusam asi
vaikuse sees.

***

Aeg on peatunud.
Varjud on pikad.
Päike pärlendab.
Pakane pöörab
uniselt külge,
läbi une vaid
kohati köhatab

Aeg on peatunud.
Või venib
nagu pikad varjud

Ma ärkasin ammu,
kuid päev on alles pooles.

***

Miskit rasket
Eimiskit
Valgub hinge
Hangub sinna

Miskit rasket
Eimiskit
On täis
Õhk ja ilm



Foto  ja luuletuste autor on Madli Lippur
Vaata ka artiklit http://www.zaum.ee/2011/04/uks-kunstnik-muffik.html

Föderaalne salgamine

$
0
0
Tšikk ja kutt sõidavad autoga kuskil Delaware'i või Denveri kõrvalisemaid maanteid mööda ringi. Lahendavad mingit müstilist mõrva või kahtlaseid kadumisi. Kiiret pole kuhugi - nende osakond ei lahenda põhimõtteliselt ühtegi juhtumit. Päev on hele ja sombune ja kuusemets selline sinkjalt halvaendeline, nagu kuusemets ikka.

Tõmbavad siis mingisse teeäärsesse motelli. Motell on õdus ja nukker, administraator vaatab neid kahtlustavalt. Numbritoas koorivad agendid enestel riided seljast ja teevad kebuškit. Samal ajal tuleb väljas päike välja. Aken on tolmutriibuline, päike värvib nahad kuldseks.

Hijem vedelevad nad veidi aega niisama üksteise kõrval ega ütle midagi. Siis aga tõstavad nad koos pilgud oma käekelladele - mehel on mustast plastikust digitaalkell, naisel vanamoodsam, peenikese heleda rihmaga analoogkell - ning vaatavad kohkunult teineteisele otsa.

"We lost time!"ütleb mees. Nad vaatavad hetke ähmi täis nägudega ringi. Siis läheb mees kööginurka röövlikohvi ehitama ja naine poeb teki alla, et soojem oleks. Nad teevad voodiveerel suitsu-kohvi ja räägivad veidi käesolevast juhtumist ja töökaaslasi taga. Ja siis otsustavad nad veel kebuškit teha.

Nüüd vedelevad nad voodil juba teistpidi, naise pea mehe õlal kaugusesse passimas. Ta tõstab käe, et kella vaadata: "Oh no, we lost time again!"

Nad irvitavad.
Viewing all 120 articles
Browse latest View live